RAPORT

Wojna na Ukrainie

Polskie tłocznie Baltic Pipe po odbiorach technicznych

Polskie tłocznie Baltic Pipe po odbiorach technicznych (fot. Sean Gallup/Getty Images)
Polskie tłocznie Baltic Pipe po odbiorach technicznych (fot. Sean Gallup/Getty Images)

Gaz-System dokonał odbioru technicznego wszystkich trzech tłoczni gazu rozbudowywanych i budowanych w ramach projektu Baltic Pipe. Ich głównym zadaniem będzie rozprowadzenie po Polsce gazu sprowadzanego z Szelfu Norweskiego - poinformowała w piątek spółka.

Ceny paliw: Sytuacja geopolityczna czy decyzje firm? Ocena UOKiK

Brak podstaw by stwierdzić, że drogie paliwa to wynik niedozwolonych praktyk przedsiębiorstw. To sytuacja geopolityczna wpływa bezpośrednio na...

zobacz więcej

Jako pierwsza została potwierdzona techniczna gotowość do pracy tłoczni gazu w Odolanowie, następnie w Goleniowie i ostatecznie dokonano odbioru technicznego budowanej od podstaw toczni gazu w Gustorzynie. Wszystkie obiekty są obecnie w trakcie procesu nagazowania i prac wykończeniowych - podała spółka.

Dzięki rozbudowie dwóch istniejących tłoczni i powstaniu nowej w Gustorzynie o ponad 50 proc. rosną łączne moce sprężania gazu w krajowym systemie przesyłowym, co znacząco poprawia elastyczność i bezpieczeństwo pracy sieci przesyłowej. Odbiór techniczny tych trzech tłoczni oznacza, że gaz dostarczony gazociągiem podmorskim Baltic Pipe, podany pod odpowiednim ciśnieniem będzie mógł trafiać do odbiorców w całej Polsce - powiedział prezes Gaz-Systemu Tomasz Stępień, cytowany w komunikacie.

Odbiory techniczne każdej z tłoczni zostały podzielone na dwa etapy, tak aby zachować płynność prowadzonych prac. Ponadto, podczas rozbudowy tłoczni gazu w Odolanowie oraz Goleniowie kluczowym elementem inwestycji było prowadzenie działań inwestycyjnych na czynnym i działającym obiekcie - wskazała spółka.

Nowe złoża gazu odkryto w Wielkopolsce. PGNiG podaje szczegóły

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo odkryło nowe złoże gazu – w miejscowości Sierosław w Wielkopolsce. Spółka szacuje zasobność złoża na 650...

zobacz więcej

Tłocznia gazu w Odolanowie, znajdująca się w woj. wielkopolskim, jest największą tłocznią projektu Baltic Pipe w Polsce. Po rozbudowie i oddaniu do użytkowania moc tej tłoczni wrośnie o 30 MW, a przepustowość będzie wynosiła od 280 000 m sześc./h do 1 380 000 m sześc./h gazu.

Druga tłocznia gazu zlokalizowana jest w Goleniowie w woj. zachodniopomorskim. Jej moc po zakończeniu rozbudowy wzrośnie o 25 MW.

Trzecią tłocznią gazu Baltic Pipe, budowaną od podstaw, jest ta w Gustorzynie na terenie woj. kujawsko-pomorskiego. Tłocznia została wyposażona w trzy agregaty sprężarkowe o łącznej mocy 20 MW. Ten obiekt będzie sterować przepływami gazu w centralnej Polsce.

Muszą zapłacić miliard za oczernianie szefa MOL. Teraz robi to Tusk

Szef PO Donald Tusk zarzucił prezesowi węgierskiej spółki MOL, że „zapłacił miliony łapówki byłemu premierowi Chorwacji”. Tymczasem jak informują...

zobacz więcej

Baltic Pipe ma tworzyć nową drogę dostaw gazu ziemnego z Norwegii na rynki duński i polski oraz do użytkowników końcowych w krajach sąsiednich. Inwestorami są operatorzy przesyłowi: duński Energinet i polski Gaz-System. Według planów pełną przepustowość ma osiągnąć z początkiem 2023 r. Po uruchomieniu w październiku Baltic Pipe będzie miał przepustowość rzędu 2-3 mld m sześc. gazu rocznie. W 2023 r. gazociąg osiągnie swą maksymalną moc, czyli 10 mld m sześc. gazu rocznie.

Projekt Baltic Pipe to jedna z największych inwestycji infrastrukturalnych w kraju - podkreślił Gaz-System. Komisja Europejska przyznała inwestycji status „Projektu wspólnego zainteresowania” („Project of Common Interest”). Projekt otrzymał wsparcie finansowe Unii Europejskiej w ramach instrumentu „Łącząc Europę” (CEF).

Spółka zapowiedziała, że uroczystość otwarcia Baltic Pipe odbędzie się 27 września br. w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej