RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Ponad 2 tysięcy ludzi, 300 km, 9 dni. Ruszyła Warszawska Akademicka Pielgrzymka

Pielgrzymka idzie pod hasłem „Syn was wyzwoli” (fot. PAP/Piotr Nowak)
Pielgrzymka idzie pod hasłem „Syn was wyzwoli” (fot. PAP/Piotr Nowak)

42. Warszawska Akademicka Pielgrzymka Metropolitalna wyruszyła dziś rano na pielgrzymi szlak. Podczas Mszy świętej w kościele św. Anny na Krakowskim Przedmieściu pątników pożegnał kardynał Kazimierz Nycz. Jest ich ok. 2 tys. a na trasie dołączać będą kolejni. Zamierzają dotrzeć do celu 14 sierpnia.

Papież Franciszek spotka się z patriarchą Cyrylem

Jednym z gości VII Kongresu Przywódców Światowych Religii Tradycyjnych w Kazachstanie będzie patriarcha Moskwy i Wszechrusi Cyryl – podaje...

zobacz więcej

Pielgrzymka idzie pod hasłem „Syn was wyzwoli”. Nawiązuje ono do fragmentu z Ewangelii wg św. Jana: „Jeżeli więc Syn was wyzwoli, wówczas będziecie rzeczywiście wolni.” (J 8, 36).

Porannej Eucharystii przewodniczył metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz. W homilii nawiązał do pielgrzymki papieża Franciszka w Kanadzie. – Jej trudność polegała na tym, że chciał przeprosić niejako w imieniu cywilizacji europejskiej, za to, że w wieku XIX i nawet XX łamała kultury miejscowe, próbowała je asymilować na wzór tej naszej w Europie i niestety w tym uczestniczył także Kościół. To było ważne pielgrzymowanie, trudne i nie do końca satysfakcjonujące drugą stronę, dlatego że są pewne krzywdy, których tak do końca już się nie da naprawić – ocenił kardynał Nycz.

Zobacz także: Papież Franciszek w Kanadzie. „Ważny etap procesu uzdrowienia i pojednania”

Przyznał, że także tegoroczny kontekst pielgrzymki akademickiej na Jasną Górę nie jest łatwy. – Z jednej strony cieszymy, że po ostatnich 3 latach pandemii udało nam się powrócić do pielgrzymowania i jest nas porównywalnie dużo do tego, co było przed pandemią, ale z drugiej strony wielu zadaje sobie pytanie, czy faktycznie mamy to już za sobą – powiedział.

Sierpień miesiącem abstynencji. Kościół apeluje o trzeźwość

„W sierpniu, miesiącu ważnych rocznic patriotycznych i świąt maryjnych, zachęcamy wszystkich ludzi dobrej woli do zachowania abstynencji od...

zobacz więcej

Tegorocznymi patronami akademickiego pielgrzymowania będą św. Maksymilian Maria Kolbe, św. Karol de Foucauld oraz bł. Paulina Maria Jaricot. Wszyscy oni byli w ścisły sposób złączeni z działalnością misyjną Kościoła, z szerzeniem Ewangelii po krańce Ziemi. Wyróżniali się także wielką czcią do Matki Bożej Niepokalanej.

W warszawskiej pielgrzymce akademickiej idzie 18 grup, w tym jedna wojska. Pielgrzymka przemierza szlak, przechodząc przez 52 parafie, 5 diecezji i zatrzymuje się w ok. 132 wsiach. Droga wiedzie m.in.: przez Niepokalanów, Szymanów, Miedniewice, Smardzewice, a tuż przed Jasną Górą – Mstów i Przeprośną Górkę.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej