RAPORT

Wojna na Ukrainie

„Polska jest postrzegana w Belgii coraz bardziej pozytywnie”. Przez pomoc dla uchodźców

Polacy pomagają ukraińskim uchodźcom (fot. PAP/Piotr Nowak)
Polacy pomagają ukraińskim uchodźcom (fot. PAP/Piotr Nowak)

Pomoc udzielana przez Polaków uchodźcom z Ukrainy sprawia, że Polska jest postrzegana w Belgii coraz bardziej pozytywnie. Bardzo dużemu przewartościowaniu uległo postrzeganie naszego kraju – powiedział ambasador RP w Królestwie Belgii Rafał Siemianowski.

„To bezprecedensowe”. Po rozmowach premierów Polski i Belgii na temat Ukrainy

W obliczu tak strasznych zbrodni, z jakimi mamy do czynienia, musimy skonsolidować się, odpowiedzieć bardzo zdecydowanie – powiedział po spotkaniu...

zobacz więcej

Czytaj więcej w raporcie: Wojna na Ukrainie


– Relacje polsko-belgijskie to nie tylko historia, ale przede wszystkim teraźniejszość i przyszłość. W związku z rosyjską agresją na Ukrainę bardzo dużemu przewartościowaniu uległo postrzeganie Polski w Belgii. Zarówno w mediach belgijskich jak i wśród polityków belgijskich Polska jest postrzegana bardzo pozytywnie w kontekście pomocy jakiej nasz kraj, nasze społeczeństwo udzieliło Ukrainie i ukraińskim uchodźcom – przekazał Siemianowski w rozmowie z Polską Agencją Prasową.

 

„Zbliżona perspektywa” Polski i Belgii

 

– My ze swojej strony oczywiście jako Polska doceniamy belgijskie zaangażowanie, pomoc wojskową w zakresie uzbrojenia, w zakresie paliw, a także pomoc humanitarną. Polska i Belgia są sojusznikami w NATO i w większości spraw, jeśli chodzi o ocenę wydarzeń związanych z wojną w Ukrainie, mamy bardzo zbliżoną perspektywę – oświadczył ambasador.

 

Czytaj także: Zdaniem prezydenta Portugalii, Polacy dają przykład solidarności

 

Jak dodał, można zauważyć w tym kontekście, że Belgia staje się w niektórych kwestiach bliższa naszemu krajowi. – Polska perspektywa i belgijska stają się coraz bardziej zbieżne. Po wielu dyskusjach rząd Belgii zdecydował się podnosić wydatki na obronność. W dużym stopniu w związku z wojną, wiosną tego roku, też po dosyć burzliwych dyskusjach w ramach koalicji rządowej, Belgia odroczyła odchodzenie od energetyki jądrowej – wskazał Siemianowski.

 

Wiceszef MON Belgii: Polska lepiej przygotowana na rosyjski atak niż Benelux i Niemcy

Ukraina ma dwóch wrogów, Rosjan i czas, uważa wiceminister obrony gen. Marc Thys, który udzielił obszernego wywiadu dziennikowi „Het Nieuwsblad”....

zobacz więcej

– I to też jest zbieżne z naszym spojrzeniem, ponieważ my w Polsce chcemy rozwijać energetykę jądrową, zbudować pierwszą, dużą elektrownię – zauważył.


Belgijska Polonia pomaga Ukraińcom 


Ambasador podkreślił, że w kontekście wojny także na duże uznanie zasługuje postawa belgijskiej Polonii.


– Polacy mieszkający w Belgii podjęli wiele inicjatyw na rzecz Ukrainy i ukraińskich uchodźców. Wśród organizacji, które były aktywne, warto wymienić Sztab Pomocy Belgia, polskie parafie, w tym polską parafię prawosławną, polskie szkoły, które zbierały środki na pomoc uchodźcom. Na tle tych różnych inicjatyw wyróżnia się też Szkoła Polska im. Generała Stanisława Maczka w Antwerpii, gdzie uczęszczają ukraińskie dzieci, które nie zostały jeszcze przyjęte do belgijskiego systemu oświaty – powiedział.

Jak poinformował Siemianowski, „Polonia belgijska pokazała się od bardzo dobrej strony i okazało się, że Polacy okazują solidarność z Ukraińcami nie tylko w Polsce, ale także poza granicami”.


Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej