RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Statki z ukraińską kukurydzą wypływają z portów

Minister infrastruktury Ukrainy Ołeksandr Kubrakow poinformował, że w piątek rano z Odessy i Czarnomorska wypłynęły trzy statki z ponad pięćdziesięcioma tysiącami ton kukurydzy. Z portu w Czarnomorsku wypłynęły dwa statki, a jeden – z portu w Odessie.

„El Pais”: Rosyjskie statki widmo kradną zboże na Ukrainie

Hiszpański dziennik „El Pais” ustalił, że dzięki zdjęciom satelitarnym wykryto, iż co najmniej 20 rosyjskich i syryjskich statków wyłączyło swoje...

zobacz więcej

Z portów Odessy wypłynęła pierwsza karawana statków z ukraińskim zbożem – poinformował w mediach społecznościowych szef Ministerstwa infrastruktury Ukrainy. Jak podał Kubrakow, trzy masowce NAVI STAR, ROJEN i POLARNET przewożą 57 tys. ton ukraińskiej kukurydzy przeznaczonej dla Turcji, Wielkiej Brytanii i Irlandii.

 

„Oczekujemy, że gwarancje bezpieczeństwa naszych partnerów z ONZ i Turcji będą nadal działać, a eksport żywności z naszych portów stanie się stabilny i przewidywalny dla wszystkich uczestników rynku. W tym celu planujemy zapewnić portom możliwość obsługi ponad 100 statków miesięcznie.” – napisał szef ukraińskiego resortu infrastruktury.

 

Jak też ocenił, „im szybciej uda nam się wyeksportować 20 mln ton zeszłorocznych zbiorów i rozpocząć eksport nowego, tym szybciej poprawi się sytuacja żywnościowa na świecie”.


Zobacz także: Według ONZ statki z ukraińskim zbożem zwiększą bezpieczeństwo żywnościowe


Pierwszy transport z ukraińskim zbożem opuścił port w Odessie w poniedziałek. Skierował się do portu w północnym Libanie – Trypolisu.
Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej