RAPORT

Wojna na Ukrainie

„Bezprawie, bandytyzm”. Prezes TVP o presji międzynarodowej ws. uwolnienia Słaunikawej

Prezes Telewizji Polskiej Jacek Kurski zapowiedział, że władze nadawcy nie ustaną w wywieraniu presji międzynarodowej w sprawie uwolnienia dziennikarki TVP. Iryna Słaunikawa została na Białorusi skazana na 5 lat kolonii karnej. – To bezprawie, bandytyzm, nie może być nigdy na to zgody – zaznaczył prezes TVP.

Iryna Słaunikawa prześladowana na Białorusi. Jest reakcja UE

Skazanie na pięć lat kolonii karnej Iryny Słaunikawej, byłej przedstawicielki telewizji Biełsat na Białorusi, to niestety kolejny przykład tego,...

zobacz więcej

– Wyrok pięciu lat kolonii karnej dla dziennikarki Telewizji Polskiej Iryny Słaunikawej pokazuje, jak panicznie reżim Łukaszenki boi się prawdy, tego instrumentu wolności w obronie wolnych społeczeństw – powiedział w TVP Info Jacek Kurski.  

 

TVP w obronie dziennikarki więzionej przez reżim Łukaszenki


Zapowiedział też działania, które mają wymóc na reżimie w Mińsku wycofanie się z motywowanych politycznie prześladowań dziennikarki. 

 

– Skierowaliśmy pismo do Europejskiej Unii Nadawców o wywarcie międzynarodowej presji na dyktatora w celu uwolnienia Iryny Słaunikawej. To bezprawie, bandytyzm, nie może być nigdy na to zgody – podkreślił Kurski.  

 

W sprawę włączyła się dyplomacja


W związku ze skazaniem dziennikarki w czwartek do MSZ wezwany został charge d’affaires Białorusi. Po spotkaniu rozmowy komentował rzecznik resortu Łukasz Jasina – pisaliśmy w tym artykule

  

Iryna Słaunikawa przebywa w więzieniu od października ubiegłego roku. Dziennikarka uznana jest za więźniarkę sumienia, a jej proces za motywowany politycznie. Według organizacji praw człowieka na Białorusi jest obecnie ponad 1200 więźniów politycznych. 

 

Czytaj więcej: Zarząd TVP potępia akty ograniczania wolności słowa na Białorusi

teraz odtwarzane
Zarząd TVP potępia akty ograniczania wolności słowa na Białorusi

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej