RAPORT

Wojna na Ukrainie

Uzyskano pierwsze takie mysie zarodki. Z mózgami i o bijących sercach

Uzyskano zarodek myszy z komórek macierzystych (fot. Shutterstock)
Uzyskano zarodek myszy z komórek macierzystych (fot. Shutterstock)

Wykorzystując wyłącznie komórki macierzyste skóry, izraelscy naukowcy wyhodowali – składające się z ponad miliona komórek – mysie zarodki z mózgami i o bijących sercach – informuje pismo „Cell”.

„Ulepiono” modelowy ludzki zarodek z komórek macierzystych

Jak powstaje organizm? Dla większości zwierząt wielokomórkowych, do których należymy także my, początkiem jest jedna komórka zwana zygotą, wynikła...

zobacz więcej

Dzięki pracom zespołu prof. Jacoba Hanny z Weizmann Institute of Science (w którego skład wchodzą zarówno, żydowscy, jak i arabscy obywatele Izraela oraz doktorant z Palestyny) po raz pierwszy uzyskano zarodki jakiegokolwiek gatunku w tak zaawansowanym stadium rozwoju, wykorzystując tylko komórki macierzyste.

 

Proces wytworzenia zarodków

 

Osiem dni, przez które rozwijały się zarodki, to około jednej trzeciej typowej mysiej ciąży. Wcześniej udawało się dojść tylko do stadium blastocysty. To „zlepek komórek”, składający się z trofoblastu, czyli pojedynczej warstwy komórek na obwodzie zarodka, z której utworzy się łożysko, oraz węzła zarodkowego, z którego przy pomyślnym rozwoju powstanie organizm płodu. Zarodki używane do in vitro znajdują się w stadium blastocysty.

 

Kluczem do osiągnięcia Hanny jest specjalny system inkubacji. Każdy zarodek znajduje się w butelce z płynem – obracanej, aby się do niej nie przyczepił. Inkubator zapewnia warunki do rozwoju zarodka: odpowiedni poziom tlenu, ciśnienie i temperaturę. Płyn – opracowany w tym samym laboratorium – dostarcza zarodkom potrzebnych im składników odżywczych, hormonów i cukrów.

 


W marcu 2021 r. laboratorium Hanny wykorzystało inkubator do wyhodowania – wychodząc od 250-komórkowych embrionów – płodów myszy, które miały w pełni uformowane narządy. Użyto do tego sztucznych macic.

Powstała hybryda człowieka i małpy. Hiszpański eksperyment w Chinach

Cytowany przez hiszpańską agencję Juan Carlos Izpisua, szef ekipy badawczej, stwierdził, że dzięki pracom nad projektem krzyżówki człowieka i małpy...

zobacz więcej

– Różnica między tymi badaniami, a tym, co osiągnęliśmy teraz, polega na tym, skąd pochodzą embriony – wyjaśnił Hanna.

 

Wykorzystanie komórek macierzystych

 

– W poprzednim badaniu były to naturalne zarodki pochodzące z komórek jajowych zapłodnionych przez plemniki. Teraz embriony są zbudowane wyłącznie z komórek macierzystych – wskazał profesor z Weizmann Institute of Science.

 

– Pytaliśmy w czasie poprzedniego badania, co by się stało, gdybyśmy pobrali tylko komórki macierzyste i włożyli je do tej maszyny. Teraz znamy odpowiedź: embriony z wczesnymi narządami, w tym – wczesnym mózgiem, bijącym sercem, komórkami macierzystymi krwi. Naśladują nawet cały zarodek, a otaczające go tkanki obejmują łożysko i woreczek żółtkowy – opowiadał naukowiec, podkreślając, że „nikt nigdy nie stworzył zaawansowanych embrionów z komórek macierzystych, więc jest to znaczące”.

 

– Pozwoli to zarówno lepiej zrozumieć komórki macierzyste i narządy ssaków, jak i prawdopodobnie będzie miało praktyczne znaczenie w przyszłości – dodał Hanna.

 

Zobacz także: Hodowane komórki naprawiają mięśnie


Zdaniem wypowiadających się w mediach specjalistów w podobny sposób – używając komórek macierzystych skóry – można by w przyszłości etycznie uzyskiwać zastępcze ludzkie narządy do przeszczepów, bez korzystania z plemników czy komórek jajowych.

 

Jak wskazał prof. Hanna w wypowiedzi dla „The Times of Israel”, uzyskane przez niego zarodki przypominają zarodki zwykłe, ale nie nadają się do implantacji. Być może w przyszłości pacjenci będą mogli przekazywać skórę lub komórki krwi do tworzenia sztucznych struktur podobnych do embrionów, które z kolei mogą dostarczyć komórek potrzebnych do wzrostu narządów.Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej