RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

„Dlatego część ludzi protestuje przeciw korzystnej dla nich zmianie”. Horała o akcji przeciw CPK

Najnowsze

Popularne

– Fundacja, która jako główna organizacja pozarządowa, kreuje sprzeciw społeczny, mobilizuje ludzi, zgłaszała przedstawicieli strony społecznej na dzisiejsze wysłuchanie, jest bardzo ściśle powiązana z kancelarią prawną, która żyje z tego, że reprezentuje w tych sprawach ludzi, więc nie zależy jej na tym, żeby system był prostszy, lepszy, żeby ludzie widząc odszkodowania, mówili: to mi odpowiada, tylko ma interes w tym, żeby się buntowali, składali pozwy, bo z tego kancelaria żyje – tak pełnomocnik do spraw CPK minister Marcin Horała komentował demonstrację przeciwników zmiany, która ma zapewnić wywłaszczanym osobom korzystniejsze odszkodowania.

„Radykalny sojusz”. PO z KOD-em i AgroUnią przeciwko CPK

CPK to projekt budowy lotniska oraz 2 tys. km nowych linii kolejowych. W ramach zakończonego właśnie cyklu Platformy Obywatelskiej #1000spotkań...

zobacz więcej

– Wiemy, że zorganizowano akcję na Facebooku, pozakładano grupy po to, by tu dzisiaj przychodzić i krytykować czy protestować przeciw ustawie, która zmienia zasady odszkodowań za wywłaszczenie na lepsze – powiedział Horała w rozmowie z TVP Info.


- Do tej pory był operat szacunkowy rzeczoznawcy, który oceniał, ile rynkowo jest warta dana nieruchomość i wywłaszczany tyle dostawał. Nowa podstawowa zasada jest taka, że w przypadku nieruchomości niezabudowanych dostaje plus 20 proc. do tej wyceny, a w przypadku zabudowanych plus 40 proc. – mówił minister.


– Czyli jak ktoś ma dom warty np. milion złotych i rzeczoznawca, specjalista szacuje, że gdyby go tak po prostu wystawił na sprzedaż, to dostałby milion złotych, według nowych zasad dostanie za niego milion czterysta tysięcy – wyjaśnił.
We wpisie na Twitterze pełnomocnik ds. CPK ocenił, że „część ludzi protestuje przeciw korzystnej dla nich zmianie”. „Lobbingowi biznesu prawniczego żyjącego ze sporów sądowych wokół wywłaszczeń” ulega także – zdaniem Horały – opozycja.O powiązaniach Fundacji Inlegis i facebookowej grupy „NIE dla projektów CPK w całej Polsce” z kancelariami prawniczymi żyjącymi ze sporów o odszkodowania pisał portal wgospodarce.pl. W odpowiedzi na pytania redakcji administratorka wspomnianej grupy, Barbara Czerniawska oskarżyła o manipulacje i propagandę spółkę CPK, zaś „dane i opracowania Fundacji Inlegis” oceniła jako „rzetelne i pomocne”, dlatego traktuje je „jako źródło cennych informacji”. Zapewniła, że „wyszukuje fakty” oraz „mądrych, otwartych ekspertów” i „zachęca ich do merytorycznej współpracy z inicjatywą społeczną »NIE dla projektów CPK w całej Polsce«”. Więcej przeczytasz tutaj

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej