RAPORT

Wojna na Ukrainie

Obwiniają Ukraińców. „Amnesty International uczestniczy w rosyjskiej dezinformacji”

Rosja zaatakowała Ukrainę. Amnesty International poucza ofiary agresji (fot. Vyacheslav Madiyevskyy/ Ukrinform/Future Publishing via Getty Images)
Rosja zaatakowała Ukrainę. Amnesty International poucza ofiary agresji (fot. Vyacheslav Madiyevskyy/ Ukrinform/Future Publishing via Getty Images)

Lewicowa międzynarodowa organizacja pozarządowa Amnesty International opublikowała raport, w którym zarzuca wojsku ukraińskiemu łamanie prawa konfliktów zbrojnych i narażanie ludności cywilnej. „Jedyne, co stwarza zagrożenie dla życia Ukraińców, to rosyjska armia katów i gwałcicieli” – odpowiedział na Twitterze doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak.

Ukraińscy żołnierze w okopach dziękują Polsce. Zobacz nagranie

W sieci opublikowano nagranie, na którym słychać ukraińskich żołnierzy broniących kraju przed rosyjską inwazją. Pytani o to, gdzie są ich rodziny,...

zobacz więcej

„Jedyne, co stwarza zagrożenie dla życia Ukraińców to armia katów i gwałcicieli, która przyszła na Ukrainę dokonywać ludobójstwa. Nasi obrońcy stają w obronie narodu i swoich rodzin. Życie ludzkie jest dla Ukrainy bezwarunkowym priorytetem, dlatego ewakuujemy mieszkańców przyfrontowych miast” – napisał Podolak na Twitterze.


„Rosja podejmuje maksymalne wysiłki, żeby zdyskredytować Siły Zbrojne Ukrainy w oczach zachodnich społeczeństw i przerwać dostawy broni, wykorzystując do tego sieć swoich agentów wpływu. Szkoda, że taka organizacja jak Amnesty International bierze udział w tej kampanii dezinformacji i propagandzie” – dodał.


Zobacz także ->  Wstrząsające zdjęcia. Rosjanie zabili ludzi na przystanku, ranne są dzieci

 

Była to reakcja doradcy prezydenta Wołodymyra Zełenskiego na raport AI, z którego wynika, że wojsko ukraińskie narusza prawo konfliktów zbrojnych rozmieszczając sprzęt i uzbrojenie w szkołach, szpitalach i dzielnicach mieszkalnych, a także przeprowadzając ataki z terenów gęsto zaludnionych.


Dulkiewicz poniosły emocje. „Lotos oddano w ręce morderców i łapówkarzy"

Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz stwierdziła, że przejęcie przez Orlen stacji na Węgrzech i Słowacji w zamian za oddanie części stacji...

zobacz więcej

AI tłumaczy rosyjskie ataki na cywilów


„Taka taktyka narusza międzynarodowe prawo humanitarne i zagraża ludności cywilnej, ponieważ przekształca obiekty cywilne w cele wojskowe. Wynikające z tego rosyjskie uderzenia w zaludnione obszary zabiły cywilów i zniszczyły cywilną infrastrukturę” – napisano w raporcie AI.


„Udokumentowaliśmy, że siły ukraińskie narażały cywilów na ryzyko oraz łamały prawo konfliktów zbrojnych poprzez działania na zaludnionych obszarach” – powiedziała Agnes Callamard, sekretarz generalna Amnesty International. 


Zobacz także ->  Dulkiewicz szydzi z mszy św. i nazywa „mordercami”. Jest odpowiedź Orlenu

 

„Bycie zaatakowanym nie zwalnia ukraińskich wojskowych z przestrzegania międzynarodowego prawa humanitarnego” – dodała.


W raporcie jest też mowa o tym, że wojska rosyjskie atakowały obiekty cywilne, co do których było wiadomo, że nie ma tam ukraińskich żołnierzy. Takie działania są zbrodnią wojenną.


Rabunek zboża przez Rosjan. Ukraina wzywa Liban

Ukraiński MSZ wezwał Liban do cofnięcia decyzji o zniesieniu aresztu na statek, który miał przewozić skradzione na Ukrainie zboże. Statek z 10...

zobacz więcej

Ostra reakcja ukraińskiego deputowanego

Do skandalicznego wpisu odniósł się deputowany ukraińskiego parlamentu Oleksiy Goncharenko.


Polityk nie przebierając w słowach napisał na Twitterze:

„Witajcie Amnesty International. Jesteście bezwartościowym g... . Siły ukraińskie w tej chwili bronią naszego kraju. I mogą być wszędzie tam, gdzie muszą być. Więc kto naraził cywilów na niebezpieczeństwo? Rosyjscy żołnierze, którzy najeżdżają mój kraj lub siły ukraińskie, które go bronią?”.Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej