RAPORT

Pogarda

Dulkiewicz szydzi z mszy św. i nazywa „mordercami”. Jest odpowiedź Orlenu

 Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz (fot. Michal Fludra/NurPhoto via Getty Images)
Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz (fot. Michal Fludra/NurPhoto via Getty Images)

Najnowsze

Popularne

– Gdański Lotos został oddany w ręce morderców – stwierdziła prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. Agresywna wypowiedź spotkała się z reakcją biura prasowego PKN Orlen. „Tego typu wypowiedzi nie zachęcą kolejnych inwestorów do zaangażowania i tworzenia nowych miejsc pracy w Gdańsku” – napisał na Twitterze polski koncern naftowy.

Połączenie Orlenu z Lotosem. Obajtek: Musi być jedna mocna firma w Polsce i za granicą

Proces rejestracji połączenia PKN Orlen i Grupy Lotos zamyka proces fuzji, która staje się faktem; połączona firma będzie coraz większym kołem...

zobacz więcej

Zgodnie z wymogami Komisji Europejskiej węgierski MOL przejmie 417 stacji paliw sieci Grupy Lotos w Polsce, natomiast PKN Orlen kupi od MOL 144 stacje paliw na Węgrzech oraz 41 stacji paliw na Słowacji. Aleksandra Dulkiewicz zaatakowała prezesa Orlenu Daniela Obajtka za uczestniczenie w mszy świętej w intencji fuzji.


Polityk Platformy Obywatelskiej napisała na Twitterze, że Lotos oddano „w ręce łapówkarzy, przestępców i morderców”.


Zobacz także ->  Muszą zapłacić miliard za oczernianie szefa MOL. Teraz robi to Tusk

 

99 proc. akcjonariuszy Lotosu chciało fuzji


Przedstawiciele Orlenu przypomnieli w odpowiedzi, że partnerzy transakcji zostali zatwierdzeni przez unijne instytucje.


„Spełniając wszelkie wymagania Komisji Europejskiej Lotos opiera działalność o przerób rafineryjny. Od 2008 r. w Europie zamknięto 30 rafinerii. Sam Lotos musiał być dokapitalizowany przez Skarb Państwa w 2014 r.” – przypomniano.

Dulkiewicz poniosły emocje. „Lotos oddano w ręce morderców i łapówkarzy"

Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz stwierdziła, że przejęcie przez Orlen stacji na Węgrzech i Słowacji w zamian za oddanie części stacji...

zobacz więcej

Jak dodała spółka, współpraca z Saudi Aramco to dla Lotosu „gwarancja stabilnych dostaw surowca i perspektywa budowy petrochemii”.


„Argumenty te są podzielane przez akcjonariuszy. Blisko 99 proc. akcjonariuszy Lotosu biorących udział w NWZ opowiedziało się za połączeniem z Orlenem i budową silnego, regionalnego koncernu multienergetycznego” – podkreślił koncern.


Zobacz także ->  Co wpływa na cenę benzyny? Obajtek wymienił sześć punktów

 

Oskarżenia i potężne zadośćuczynienie


Dulkiewicz uderza w Orlen i Lotos również w rozmowach z mediami. – Gdański Lotos został oddany w ręce morderców, łapówkarzy i przestępców. I to jest coś za co mam nadzieję, że kiedyś ktoś zapłaci – mówiła w czwartek w wp.pl atakując prezesa węgierskiego MOL. Jej zdaniem, oraz według Donalda Tuska, Zsolt Hernadi dopuścił się dawania łapówek urzędnikom w Chorwacji.


Tymczasem oskarżany o korupcję szef MOL został już oczyszczony z zarzutów przez Międzynarodowe Centrum Rozstrzygania Sporów Inwestycyjnych (ICSID), czyli podlegający Bankowi Światowemu sąd arbitrażowy z siedzibą w USA.


Organ ocenił, że „MOL jest stroną przeważającą w arbitrażu”. „Trybunał arbitrażowy przyznał MOL ponad 235 mln dolarów wraz z odsetkami” – informowano.


Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej