RAPORT

Wojna na Ukrainie

Decyzja KE ws. funduszy dla Polski. Chodzi o uchodźców

Uchodźcy z Ukrainy w Polsce (fot.  Sean Gallup/Getty Images)
Uchodźcy z Ukrainy w Polsce (fot. Sean Gallup/Getty Images)

Komisja Europejska zatwierdziła 31 mln euro z programu REACT-EU dla Polski, w tym przesunięcie części tych środków na pomoc uchodźcom z Ukrainy. Fundusz finansowy REACT-EU powstał w Unii Europejskiej, aby niwelować w krajach unijnych negatywne skutki pandemii COVID-19.

„To skandal”. Ile Polska otrzymała z UE na wsparcie uchodźców z Ukrainy? [WIDEO]

Ponad 2,5 mln ludzi przeszło przez Polskę, zdecydowana większość, 89,8 procent, została tutaj. I my do dzisiaj, po 60 dniach wojny – to jest...

zobacz więcej

W reakcji na pandemię koronawirusa KE uruchomiła plan naprawy unijnej gospodarki. Jednym z największych programów w ramach tego planu, o wartości 50,6 mld euro, jest REACT-EU. Środki mają trafiać m.in. na inwestycje w cyfryzację i ekologię, w infrastrukturę i usługi (np. służbę zdrowia, turystykę), jak również dla małych i średnich przedsiębiorstw.

 

Przesunięcie funduszy na pomoc dla uchodźców

 

Od początku agresji Rosji na Ukrainę, KE nie znalazła w budżecie unijnym żadnych nowych środków, które mogłyby trafić do krajów UE przyjmujących miliony uchodźców z Ukrainy. Komisarz UE ds. budżetu Johannes Hahn na posiedzeniu komisji budżetowej Parlamentu Europejskiego informował, że nie sądzi, aby w ramach obecnego budżetu można było stworzyć taki instrument, który byłby wystarczającą odpowiedzią na obecny kryzys uchodźczy związany z wojną na Ukrainie.

 

Dlatego KE proponuje, aby część środków przyznanych krajom z REACT-EU przeznaczyły one na pomoc uchodźcom.

 

Czytaj także: Co z funduszami UE na uchodźców? Von der Leyen mówi o elastyczności w budżecie

 

W czwartek KE poinformowała, że zatwierdziła inwestycje w wysokości ponad 31 mln euro – za pośrednictwem REACT-EU – na rzecz czterech polskich regionów „w celu wzmocnienia ich gospodarki oraz infrastruktury zdrowotnej i społecznej, a także środków na przyjęcie osób uciekających przed wojną na Ukrainie”.Nie będzie nowych unijnych funduszy na wsparcie uchodźców. „Jeszcze za wcześnie”

Komisja Europejska obecnie nie planuje żadnych nowych funduszy na wsparcie krajów UE przyjmujących uchodźców z Ukrainy. Proponuje jedynie...

zobacz więcej

Województwo śląskie otrzyma 12 mln euro na poprawę cyfryzacji regionu, zwiększenie efektywności energetycznej, wykorzystanie odnawialnych źródeł energii oraz rozwój gospodarki niskoemisyjnej.

 

Województwo zachodniopomorskie otrzyma „ponad 3 mln euro na wsparcie władz lokalnych i organizacji pozarządowych na projekty związane z dostosowaniem istniejącej infrastruktury w celu zapewnienia osobom uciekającym przed wojną na Ukrainie odpowiednich warunków, w tym społecznych i życiowych”.

 

Prawie 16 mln euro trafi do województwa lubelskiego na interwencje w zakresie produkcji zielonej energii, cyfryzacji i efektywności energetycznej budynków w sektorze zdrowia.Województwo podkarpackie otrzyma 10 mln euro na projekty w zakresie odnawialnych źródeł energii, na wsparcie izolacji cieplnej i modernizacji budynków górskich służb ratunkowych oraz na wspieranie uchodźców z Ukrainy poprzez inwestycje w mieszkania chronione.

 

Od marca KE wypłaciła państwom członkowskim 3,5 mld euro płatności zaliczkowych w ramach REACT-EU.

 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej