RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Szef NATO: Rosja musi przegrać wojnę na Ukrainie

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg (fot. Beata Zawrzel/NurPhoto via Getty Images)
Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg (fot. Beata Zawrzel/NurPhoto via Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Rosja nie może wygrać wojny na Ukrainie; jeśli tak się stanie, Putin otrzyma potwierdzenie, że przemoc działa, a wówczas inne sąsiednie kraje mogą być następne – mówił na norweskiej wyspie Utoya sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

Rosyjski żołnierz żali się w Onecie. Ckliwa historia okupanta

– Słyszałem, że jest wojna, ale nie dociekałem szczegółów. Teraz myślę, że Ukraińcy to dobrzy ludzie – mówi żołnierz z Rosji, który trafił do...

zobacz więcej

Były premier Norwegii oraz były szef Partii Pracy po raz pierwszy przemawiał do młodych działaczy tego ugrupowania jako szef Sojuszu Północnoatlantyckiego w miejscu, gdzie w 2011 roku prawicowy ekstremista Anders Breivik dokonał zamachu terrorystycznego. Polityk całość przemowy poświęcił wojnie na Ukrainie, którą nazwał „najniebezpieczniejszą sytuacją od czasów II wojny światowej”.


Stoltenberg podkreślił, że „Putin nie może decydować, co byłe republiki radzieckie mogą robić, a czego nie”. Zauważył, że Putinowi nie udało się osiągnąć wyznaczonego celu, czyli ograniczenia sił NATO w Europie Środkowo-Wschodniej. – Osiągnął coś przeciwnego: mamy silniejsze i bardziej zjednoczone NATO o większej gotowości – podkreślił.


Dodał, że agresja Rosji przyczyniła się również do decyzji Szwecji i Finlandii o wejściu do NATO. Przypomniał, że Sojusz „nie jest stroną w tym konflikcie”, a „siły NATO nie wejdą na Ukrainę”. – W naszym interesie jest jednak wspieranie Ukrainy bronią, pieniędzmi i sprzętem, nawet jeśli ma to swoją cenę, gdyż może zapobiec wielkiej wojnie – zauważył.


Stoltenberg przestrzegł również przed zapominaniem o trwającej od pół roku na Ukrainie wojnie, gdy informacje na ten temat nie dominują już w mediach w takim stopniu jak wcześniej. – To nie jest tylko atak na niepodległe państwo, to jest atak na nasze wartości i porządek świata – podkreślił.


Twoje INFO - kontakt z TVP INFO


Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej