RAPORT

Pogarda

Chiny wystrzeliły rakiety balistyczne. Japonia: Pociski uderzyły w naszą wyłączną strefę

Najnowsze

Popularne

„Chińska Armia Ludowo-Wyzwoleńcza wystrzeliła 11 pocisków balistycznych w morze w bliskiej odległości od Tajwanu” – podało w czwartek ministerstwo obrony w Tajpej. Tego dnia chińska armia rozpoczęła ćwiczenia z wykorzystaniem ostrej amunicji na wodach i w przestrzeni powietrznej wokół wyspy. – Pięć pocisków balistycznych wystrzelonych przez Chiny uderzyło na terytorium naszej wyłącznej strefy ekonomicznej na morzu – przekazał w czwartek minister obrony Japonii Nobuo Kishi.

Posłanka PiS: Solidarność? Niemcy grają na to, by Ukraina jak najszybciej przegrała

Niemcy latami krytykowali Polskę za brak solidarności ws. nielegalnych imigrantów, a teraz sami odmawiają przyjmowania uchodźców z Ukrainy. –...

zobacz więcej

Tajwańskie ministerstwo obrony przekazało, że pociski balistyczne typu Dongfeng wystrzelone zostały o godz. 13.56 (godz. 7.56 w Polsce) do morza w pobliżu północno-wschodniej i południowo-zachodniej części tajwańskiego wybrzeża.


„Działamy normalnie i monitorujemy nasze otoczenie w odpowiedzi na irracjonalne działania Chińskiej Republiki Ludowej, mające na celu zmianę status quo i destabilizację bezpieczeństwa regionu. Nie dążymy do eskalacji, ale nie ustępujemy w kwestii naszego bezpieczeństwa i naszej suwerenności” – oświadczył resort.


Zobacz także ->  Pelosi odpowiada na agresywną reakcję Chin

 

Chińskie manewry zaplanowano w newralgicznych dla Tajwanu miejscach, blisko portów i lotnisk, m.in. w odległości zaledwie 10 km od tajwańskiej wyspy Xiaoliuqiu, położonej 13 km od wyspy Tajwan, a także 18 km od Nowego Tajpej, blisko stolicy kraju.


Według tajwańskiej gazety „Liberty Times” Chiny dodały w czwartek siódmą strefę ćwiczeń, a same ćwiczenia przedłużone zostały o jeden dzień i zakończą się o godz. 10 (godz. 4 w Polsce) w poniedziałek.


Samoloty wojskowe w Cieśninie Tajwańskiej


W czwartek tajwańskie źródła agencji Reutera potwierdziły, że około 10 chińskich okrętów i „liczne samoloty wojskowe” naruszyły tzw. linię mediany w Cieśninie Tajwańskiej. W środę, w bliskiej odległości od archipelagu Kinmen, dwukrotnie został wykryty niezidentyfikowany dron – wojsko tajwańskie użyło rac, by go odstraszyć.

Czy zimą będzie ciepło w domach? Min. Moskwa o kontraktach na Baltic Pipe

Minister Klimatu i Środowiska poinformowała, że polskie magazyny gazu są zapełnione w 100 procentach. Anna Moskwa mówiła o tym, przedstawiając w...

zobacz więcej

Chiny poinformowały w czwartek, że w ramach planowanych ćwiczeń przeprowadziły wielokrotne wystrzelenie pocisków balistycznych na wody przy wschodnim wybrzeżu Tajwanu. W tym samym dniu marynarka wojenna USA oświadczyła, że amerykański lotniskowiec USS Ronald Reagan prowadzi „zaplanowane działania” w pobliżu Tajwanu.


Zobacz także ->  Spikerka Izby Reprezentantów USA: Wyrażamy uznanie dla Tajwanu

 

W środę zakończyła się 19-godzinna wizyta przewodniczącej Izby Reprezentantów Stanów Zjednoczonych Nancy Pelosi na Tajwanie. Chińskie MSZ potępiło tę wizytę, określając ją jako „poważną prowokację” i „igranie z ogniem”.


Tego samego dnia ministrowie spraw zagranicznych państw G7 i wysoki przedstawiciel Unii do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa wydali wspólne oświadczenie, w którym wyrazili zaniepokojenie „niedawnymi groźbami ChRL” oraz potwierdzili „wspólne zobowiązanie do utrzymania opartego na zasadach ładu międzynarodowego, pokoju i stabilności w Cieśninie Tajwańskiej i poza nią”. Prezydent Tajwanu Tsai Ing-wen podziękowała im za wsparcie i zapowiedziała dalszą współpracę na rzecz pokoju w regionie.


Japonia reaguje


Minister obrony Japonii przekazał, że pięć pocisków ChRL uderzyło w ich wyłączną strefę ekonomiczną na morzu.


Dodał, że to pierwszy taki incydent w historii dwóch krajów, więc Japonia złożyła protest drogą dyplomatyczną.


Wyłączna strefa ekonomiczna Japonii rozciąga się ok. 370 km od zewnętrznych granic japońskich wód terytorialnych. W przeszłości na ten teren spadały już północnokoreańskie pociski rakietowe.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej