RAPORT

Wojna na Ukrainie

Jak pomóc zwierzętom podczas upałów? Weterynarz radzi

W upały należy między innymi unikać betonowych dróg (fot. Pexels)
W upały należy między innymi unikać betonowych dróg (fot. Pexels)

Wysoka temperatura doskwiera także naszym pupilom. – W trakcie największych upałów należy zwierzętom zapewnić odpowiednią wentylację, a także stosować zimne okłady na brzuszek lub pod pachy – radzi w rozmowie z TVP3 Warszawa lekarz weterynarii Mirosław Hącel.

Wracają tropikalne upały. Możliwe też burze [PROGNOZA]

W środę z zachodu nad Polskę zacznie napływać bardzo ciepłe powietrze. Lokalnie temperatura na krańcach zachodnich może wynieść 33 stopnie...

zobacz więcej

– Przede wszystkim nie wyprowadzajmy na zewnątrz naszych zwierząt w porze największych upałów. Dobrze też, żeby spacery były krótkie – apeluje Hącel.


Podkreśla, by na spacer z psem wybierać się porankiem lub wieczorem. Nagrzane przez słońce chodniki i asfaltowe jezdnie mogą spowodować oparzenia na łapach zwierzaków. – Wybierając się na przechadzkę z naszym pupilem zabierzmy ze sobą tyle wody, aby starczyło dla nas i dla naszego zwierzaka – doradza lekarz.


Hącel wskazuje, że skutki upałów są szczególnie niebezpieczne dla zwierząt starszych, które często borykają się z różnymi chorobami. – Nawet w domu warto zapewnić zwierzętom odpowiednią wentylację, na przykład ustawić wiatrak przy legowisku, a także stosować zimne okłady, przykładając je w miejsca na ciele zwierzęcia, gdzie jest najmniej sierści, jak na przykład brzuch czy pachy – tłumaczy.


Jednym z najniebezpieczniejszych skutków zaniedbania zwierzaka podczas upału jest udar cieplny. Najczęstszymi objawami udarów są: przyspieszony oddech, przyspieszona praca serca, słanianie się, wymioty i omdlenia. Udarom towarzyszą również bóle głowy. Można je rozpoznać po tym, że pies w dziwny sposób opiera głowę o jakieś przedmioty, czasami kręci się w kółko, a nawet obija głową o coś twardego.


Lekarz wskazuje, że w przypadku dużych upałów najważniejsze to zadbać o odpowiednie nawodnienie zwierzęcia; nie należy też go przekarmiać.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej