RAPORT

Tusk kontra Tusk

Nowe złoża gazu odkryto w Wielkopolsce. PGNiG podaje szczegóły

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo odkryło nowe złoże gazu – w miejscowości Sierosław w Wielkopolsce. Spółka szacuje zasobność złoża na 650 milionów metrów sześciennych gazu ziemnego.

Niemcy: ceny gazu rosną trzykrotnie. W miastach ciemno i zimna woda

Kolejne niemieckie miasta przygotowują plany oszczędzania energii. Po przykręceniu kurka z gazem przez Rosję sytuacja robi się coraz poważniejsza....

zobacz więcej

Odkrycia dokonano otworem poszukiwawczym Sierosław-2H o długości ponad 3640 metrów. Po podłączeniu odwiertu do eksploatacji będzie on produkował rocznie około 40 milionów metrów sześciennych gazu ziemnego zaazotowanego, co w przeliczeniu na gaz wysokometanowy oznacza 32 miliony metrów sześciennych paliwa rocznie

 

Testy potwierdziły: Gaz z Sierosławia się opłaca 

 

Złoże Sierosław znajduje się w utworach geologicznych czerwonego spągowca, które od kilku lat stanowią jeden z głównych obszarów działalności poszukiwawczej PGNiG w zachodniej Polsce. Lokalizacja odwiertu Sierosław-2H została wytypowana w oparciu o analizę wyników badań geofizycznych zrealizowanych metodą trójwymiarowego zdjęcia sejsmicznego. Otwór był wiercony od kwietnia do czerwca 2022 roku, po czym wykonano test produkcyjny, który potwierdził opłacalność eksploatacji nowo odkrytych zasobów. 

W konsekwencji odkrycia złoża Sierosław PGNiG planuje dalsze prace poszukiwawcze na tym obszarze. W przypadku odkrycia kolejnych złóż ich eksploatacja będzie mieć korzystny wpływ nie tylko na możliwość zabezpieczenia dostaw gazu, ale także na kondycję finansową samorządów, na terenie których znajdują się zasoby ropy i gazu. 

 

Zyskami podzielą się z samorządami 

 

Spółki prowadzące wydobycie węglowodorów mają bowiem obowiązek uiszczać tzw. opłatę eksploatacyjną uzależniona od wielkości wydobycia. Opłata dzielona jest pomiędzy gminy, powiaty, województwa, na terenie których znajduje się złoże oraz – dodatkowo – Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. 

 

Największym beneficjentem są gminy, które otrzymują 60 procent należnej opłaty. Część przypadająca na powiaty i województwa wynosi po 15 procent a w przypadku NFOŚiGW – 10 procent. W ubiegłym roku z tytułu opłaty eksploatacyjnej PGNiG przekazało na rzecz samorządów około 125 milionów złotych, przy czym najwięcej, bo ponad 54, otrzymały jednostki z województwa Wielkopolskiego. 

 

Zobacz także: Gazprom podał dane o wydobyciu gazu. Widoczny trend 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej