RAPORT

Wojna na Ukrainie

Pomimo wojny niemiecki eksport na rekordowym poziomie

Wartość niemieckiego eksportu wzrosła o 13 procent rdr (fot. Shutterstock/michelsass)
Wartość niemieckiego eksportu wzrosła o 13 procent rdr (fot. Shutterstock/michelsass)

Niemiecki eksport osiągnął rekordową wartość – takie informacje płyną z niemieckiej gospodarki. Jak zauważają niemieckie media, dzieje się tak mimo wojny na Ukrainie i jej gospodarczych skutków.

Gazprom podał dane o wydobyciu gazu. Widoczny trend

Od tygodni docierały pogłoski o tym, że rosyjskie koncerny nie mają wręcz co zrobić z nadpodażą wydobywanego gazu i proszą władze o pozwolenie na...

zobacz więcej

Federalny Urząd Statystyczny w Wiesbaden podał w środę dane za pierwsze półrocze 2022 r. Wartość niemieckiego eksportu wzrosła o 13 procent w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku i osiągnęła wartość 754,2 mld euro – relacjonuje serwis Deutsche Welle. 

 

13-krotnie przekroczono prognozy analityków


Jak czytamy, to spore zaskoczenie dla analityków, którzy spodziewali się wzrostu na poziomie 1 procenta, głównie ze względu na skutki wojny na Ukrainie, wysokie koszty i problemy z łańcuchami dostaw. 

 

Rekordowy był przy tym czerwiec, gdy niemiecki eksport wzrósł o 4,5 proc. w stosunku do poprzedniego miesiąca. „W sumie Niemcy wyeksportowali w czerwcu br. towary o rekordowej wartości 134,3 mld euro, czyli o 18,4 procent większej niż w czerwcu 2021 roku” – zaznacza niemiecki nadawca. 

 

Media wskazują, że jeszcze bardziej wzrosła wartość importu: do 722,5 mld euro (o 26,2 proc.). 

 

Zobacz także: Świadczenie postojowe. Ostatnie dni na złożenie wniosku 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej