RAPORT

Wojna na Ukrainie

Senat odrzucił ustawę ws. CPK. „Po co im port w Polsce, skoro jest w Berlinie”

Marszałek Senatu Tomasz Grodzki (fot. PAP/Leszek Szymański)
Marszałek Senatu Tomasz Grodzki (fot. PAP/Leszek Szymański)

Senat głosami polityków opozycji odrzucił w czwartek ustawę o usprawnieniu procesu inwestycyjnego Centralnego Portu Komunikacyjnego. Projekt wprowadza m.in. szereg zachęt dla mieszkańców do zbywania nieruchomości na szerokim obszarze przyszłej lokalizacji CPK.

Dulkiewicz poniosły emocje. „Lotos oddano w ręce morderców i łapówkarzy"

Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz stwierdziła, że przejęcie przez Orlen stacji na Węgrzech i Słowacji w zamian za oddanie części stacji...

zobacz więcej

Za odrzuceniem ustawy głosowało 53 senatorów, przeciw było 46. Teraz trafi ona ponownie do Sejmu.


Ustawa przewiduje konsolidację Przedsiębiorstwa Państwowego „Porty Lotnicze” (PPL) przez wniesienie akcji, należących do Skarbu Państwa do Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK). Wcześniej - w ciągu sześciu miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy - nastąpi przekształcenie PPL w jednoosobową spółkę akcyjną Skarbu Państwa. Ostatnim etapem będzie objęcie akcji nowopowstałej spółki Polskie Porty Lotnicze przez CPK.


Zobacz także ->  „Manipulacja opozycji o milionowych stratach CPK”. Reakcja wiceministra

 

Skutkiem tych zmian będzie utworzenie grupy kapitałowej CPK, skupiającej największe aktywa i procesy inwestycyjne w zakresie infrastruktury lotniskowej. Grupa będzie odpowiedzialna za pozyskiwanie finansowania dla zadań inwestycyjnych CPK, koordynację realizacji inwestycji i integrację zasobów państwa wokół programu CPK.


Tusk uważa, że CPK nie powstanie. To samo mówił o kanale na Mierzei i zaporze

„Gdy polskie inwestycje nie odpowiadają niemieckim interesom, Tusk jest przeciwko” – twierdzą internauci podsumowując bieżący spór o CPK. Donald...

zobacz więcej

Ponadto, ustawa poszerza katalog zadań Pełnomocnika Rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego o zapewnienie optymalnych warunków rozwoju społeczno-gospodarczego oraz przestrzennego regionu CPK. w kontekście m.in. Airport City oraz nowych obszarów mieszkaniowych i gospodarczych.


Zmiany mają usprawnić też proces inwestycyjno-budowlany w zakresie tzw. inwestycji towarzyszących CPK - np. linii kolejowych czyli tzw. szprych CPK.


Zobacz także ->  „Radykalny sojusz”. PO z KOD-em i AgroUnią przeciwko CPK

 

Ustawa przewiduje również szereg zachęt dla mieszkańców do zbywania nieruchomości na szerokim obszarze przyszłej lokalizacji CPK przed formalnym ustaleniem tej lokalizacji w drodze decyzji administracyjnej, czyli przed wywłaszczeniem. W ramach Programu Dobrowolnych Nabyć (PDN) spółka CPK może podwyższyć cenę nabycia, powiększając wartość rynkową nieruchomości – o 20 proc. w przypadku gruntu i 40 proc. w odniesieniu do budynku mieszkalnego albo dla lokalu stanowiącego odrębny przedmiot własności.


„Antyrządowa większość w Senacie odrzuciła ustawę o usprawnieniu procesu inwestycyjnego Centralnego Portu Komunikacyjnego. Po co im port komunikacyjny w Polsce, skoro jest w Berlinie” – skomentował sprawę na Twitterze Marek Pęk, wicemarszałek Senatu z PiS.


Prezes CPK Mikołaj Wild zaznaczył wcześniej w sieci, że Lotnisko Chopina jest przepełnione, a projekt Portu Solidarność „odpowiada popytowi w Polsce prognozowanemu przez największe zrzeszenie przewoźników lotniczych IATA”.Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej