RAPORT

Wojna na Ukrainie

Dulkiewicz poniosły emocje. „Lotos oddano w ręce morderców i łapówkarzy"

Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz o fuzji Orlenu z Lotosem ( fot. PAP/Jan Dzban)
Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz o fuzji Orlenu z Lotosem ( fot. PAP/Jan Dzban)

Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz stwierdziła, że przejęcie przez Orlen stacji na Węgrzech i Słowacji w zamian za oddanie części stacji Orlenu MOL-owi, to niezwykle wysoka cena. – Mówiąc krótko, gdański Lotos został oddany w ręce morderców, łapówkarzy i przestępców – stwierdziła. Tymczasem oskarżany przez nią o korupcję szef węgierskiej spółki został już oczyszczony z zarzutów przez Międzynarodowe Centrum Rozstrzygania Sporów Inwestycyjnych (ICSID), czyli podlegający Bankowi Światowemu sąd arbitrażowy z siedzibą w USA.

Połączenie Orlenu z Lotosem. Obajtek: Musi być jedna mocna firma w Polsce i za granicą

Proces rejestracji połączenia PKN Orlen i Grupy Lotos zamyka proces fuzji, która staje się faktem; połączona firma będzie coraz większym kołem...

zobacz więcej

Zgodnie z wymogami Komisji Europejskiej węgierski MOL przejmie 417 stacji paliw sieci Grupy Lotos w Polsce, natomiast PKN Orlen kupi od MOL 144 stacje paliw na Węgrzech oraz 41 stacji paliw na Słowacji.


Politycy Platformy Obywatelskiej mówią o skandalu. W rozmowie z wp.pl Aleksandra Dulkiewicz krytykowała Daniela Obajtka za uczestniczenie w mszy świętej w intencji fuzji Orlenu i Lotosu.


Zobacz także ->  Muszą zapłacić miliard za oczernianie szefa MOL. Teraz robi to Tusk

 

Oceniła, że eksperci rynku energetycznego mówią w tym przypadku o „wrogim przejęciu”, a nie fuzji.


– Oddawanie panu Bogu tej intencji? Nie znajduję słów – krytykowała.Posłanka PiS: Solidarność? Niemcy grają na to, by Ukraina jak najszybciej przegrała

Niemcy latami krytykowali Polskę za brak solidarności ws. nielegalnych imigrantów, a teraz sami odmawiają przyjmowania uchodźców z Ukrainy. –...

zobacz więcej

„Kiedyś ktoś za to zapłaci”


Dulkiewicz powołała się też na artykuł wp.pl, w którym portal stwierdził, iż szef MOL-a Zsolt Hernadi jest ścigany Europejskim Nakazem Aresztowania. Dzień wcześniej na ten sam artykuł powoływał się lider PO Donald Tusk. Mówił on, że prezes węgierskiej spółki „zapłacił miliony łapówki byłemu premierowi Chorwacji”.


– Pisaliście o tym, komu za bezcen został oddany Lotos. Czytamy jakie oskarżenia ciążą na szefie MOL-a, nie wspomnę o jego powiązaniach z różnymi firmami kremlowskimi i Putinem. Mówiąc krótko, gdański Lotos został oddany w ręce morderców, łapówkarzy i przestępców. I to jest coś za co mam nadzieję, że kiedyś ktoś zapłaci – podkreśliła Dulkiewicz.


Zobacz także ->  Co wpływa na cenę benzyny? Obajtek wymienił sześć punktów

 

Prowadzący rozmowę dziennikarz dopytał, kogo Dulkiewicz ma na myśli mówiąc o mordercach.


Chyba każdy z nas widzi, co się dzieje w Ukrainie – odpowiedziała Dulkiewicz sugerując Węgrom związki z putinowską Rosją.


Z kolei Daniel Obajtek zapewniał już wielokrotnie, że  w MOL-u nie ma rosyjskiego kapitału, ale jest kapitał polski.

 

Czy zimą będzie ciepło w domach? Min. Moskwa o kontraktach na Baltic Pipe

Minister Klimatu i Środowiska poinformowała, że polskie magazyny gazu są zapełnione w 100 procentach. Anna Moskwa mówiła o tym, przedstawiając w...

zobacz więcej

Zadośćuczynienie za oskarżenia 235 mln dolarów


Tymczasem MOL w komunikacie z 7 lipca 2022 podał, że Międzynarodowe Centrum Rozstrzygania Sporów Inwestycyjnych (ICSID), sąd arbitrażowy z siedzibą w Waszyngtonie podlegający Bankowi Światowemu, wydał ostateczne orzeczenia w sporze pomiędzy MOL a Republiką Chorwacji.


Zobacz także ->  „Manipulacja opozycji o milionowych stratach CPK”. Reakcja wiceministra

 

Główną oś sporu stanowiły zarzuty dotyczące rzekomych działań korupcyjnych, które miały prowadzić do wydania korzystnych dla spółki MOL decyzji chorwackiego rządu w roku 2009. Ostatnie orzeczenie, wydane w oparciu o postępowanie dowodowe jednoznacznie stwierdza, że chorwackie oskarżenia okazały się bezpodstawne.


„Tym samym sprawa arbitrażowa, która rozpoczęła się w 2013 roku została już ostatecznie rozstrzygnięta, (...) stwierdzono, że MOL jest stroną przeważającą w arbitrażu. Trybunał arbitrażowy przyznał MOL ponad 235 mln dolarów wraz z odsetkami” – napisał MOL w komunikacie.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej