RAPORT

Atak na Jana Pawła II

Czy zimą będzie ciepło w domach? Min. Moskwa o kontraktach na Baltic Pipe

Najnowsze

Popularne

– PGNiG te kontrakty zawiera na bieżąco – tak minister minister klimatu i środowiska Anna Moskwa odniosła się do komentarzy na temat braku zawartych kontraktów na Balitc Pipe. Dodał, że magazyny są pełne i „nie ma żadnych podstaw sądzić, żebyśmy sobie nie dali rady”.

PGNiG wybrało wykonawców rozbudowy kopalni ropy i gazu Lubiatów

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) wybrało wykonawców rozbudowy kopalni Lubiatów. Planowany efekt inwestycji to dodatkowe 3,4 mld m...

zobacz więcej

Minister klimatu i środowiska została zapytana w Polsat News, czy dementuje informację, która pojawiła się w prasie, że „kontrakty na Balitc Pipe są niedopięte i ta rura będzie niewypełniona, i w tym roku czeka nas katastrofa, jeśli chodzi o dostawy z tego kierunku”. Anna Moskwa wskazała, że „tych komunikatów negatywnych jest bardzo dużo”.

 

– Przypomnę, że w lutym były komunikaty, że jeżeli Gazprom nas odetnie, to na pewno sobie nie damy rady i na pewno zabraknie gazu, i będzie trzeba w kuchenkach redukować już w momencie odcięcia. Odciął nas, mieliśmy 75 proc. magazynów pełnych wtedy, dostawy płyną bezpiecznie, nic się nie dzieje – wskazała. – To jest jeden z tych komunikatów – bójmy się, jest panika, nie damy sobie rady – dodała.

 

– Nie ma żadnych podstaw sądzić, żebyśmy sobie nie dali rady. PGNiG te kontrakty zawiera na bieżąco. Przypomnę, że mamy też własne wydobycie. W terminalu LNG są realizowane 24 godziny na dobę przez cały czas z maksymalną przepustowością. Mamy też połączenie czeskie, cały czas mamy to wyjście niemieckie. Przypomnę też, że od niedawna na dwa miliardy metrów sześciennych funkcjonuje połączenie z Litwą. Jesteśmy zabezpieczeni z kilku kierunków – mówiła Anna Moskwa.

 

100 proc. gazu w magazynach

 

Szefowa resortu była też pytana o to, czy tej zimy w domach Polaków będzie zimno. – Jesteśmy zabezpieczeni na ten sezon. Przede wszystkim mamy już 100 proc. gazu w magazynach i wszystkie dostawy gazu – mimo tego, co się dzieje z Nord Stream 1 – są realizowane – zapewniła minister klimatu i środowiska, dodając, że „tak samo jest z węglem”.

 

Czytaj także: PGNiG szacuje wielkość wydobycia gazu w I połowie 2022 r.

 

– Oczywiście ten węgiel cały czas płynie – powiedziała minister. Jak też poinformowała, rozpoczęto już dystrybucję węgla na terenie całego kraju, „skąd składy będą mogły ten węgiel odbierać, a następnie kierować do gospodarstw”. – Tej zimy będzie ciepło – zapewniła.

Jedenaście statków z węglem dla PGE. „Polska jest bezpieczna”

Do Polski płynie 11 statków z węglem dla Polskiej Grupy Energetycznej; to 700 tys. ton surowca – powiedział w poniedziałek prezes PGE Wojciech...

zobacz więcej

Anna Moskwa była też dopytywana, czy kontrakty PGNiG o gaz są zapewnione. Minister klimatu i środowiska potwierdziła: „mamy zapewnione kontrakty”. – W tym roku mamy zabezpieczone 100 proc., na kolejny rok, te kontrakty są podpisywane sukcesywnie – podkreśliła.

 

Kontrakty na dostawy gazu

 

– Wiem, że jest duże oczekiwanie społeczne, żeby o tym więcej opowiadać, ale wyobraźmy sobie sytuację, że dzisiaj PGNiG opowiedziałby w szczegółach z kim o czym rozmawia. Stracilibyśmy pozycję negocjacyjną w jednym momencie – wyjaśniła.

 

– Jeden kontrakt z duńskim partnerem – z Oerstedem – jest podpisany na 6 mld metrów sześciennych, wydobycie własne to jest ok. 3 mld metrów sześciennych. Kolejne są negocjowane – i te średnio-, i te długo terminowe – powiedziała. Jak zapewniła, „my to monitorujemy w zespole do spraw bezpieczeństwa, w dużym zespole, gdzie jest kilka resortów”. – Nie ma absolutnie żadnego zagrożenia – dodała minister Moskwa.


Baltic Pipe ma tworzyć nową drogę dostaw gazu ziemnego z Norwegii na rynki duński i polski oraz do użytkowników końcowych w krajach sąsiednich. Inwestorami są operatorzy przesyłowi: duński Energinet i polski Gaz-System. 

Nowe polecenie premiera ws. węgla. Zakończyła się odprawa na Śląsku [WIDEO]

Premier Mateusz Morawiecki zlecił spółkom Skarbu Państwa zakup 4,5 mln ton węgla do października, listopada. – Górnicy zostali poproszeni o pracę...

zobacz więcej

Według planów pełną przepustowość ma osiągnąć z początkiem 2023 r. Po uruchomieniu w październiku Baltic Pipe będzie miał przepustowość rzędu 2-3 mld m sześc. gazu rocznie. W 2023 r. gazociąg osiągnie swą maksymalną moc, czyli 10 mld m sześc. gazu rocznie.

 

Spółki PGE Paliwa oraz Węglokoks zostały zobowiązane decyzją premiera Mateusza Morawieckiego do zakupu i sprowadzenia do 31 października 2022 r. do Polski łącznie 4,5 mln ton węgla odpowiedniego dla gospodarstw indywidualnych.

 

Jak informował niedawno prezes PGE Wojciech Dąbrowski, do Polski płynie 11 statków z węglem dla Polskiej Grupy Energetycznej; to 700 tys. ton surowca.


Twoje INFO - kontakt z TVP INFO


W drugiej połowie lipca Sejm przyjął ustawę o dodatku węglowym, przewidującą 3 tys. zł dla każdego gospodarstwa domowego, używającego węgla do ogrzewania, co musi być potwierdzone odpowiednim wpisem do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej