RAPORT

Wojna na Ukrainie

W 11 minut zestrzelili siedem elitarnych rosyjskich samolotów

Ukraińska armia dysponuje coraz lepszym sprzętem do obrony przeciwlotniczej (fot. Pierre Crom/Getty Images)
Ukraińska armia dysponuje coraz lepszym sprzętem do obrony przeciwlotniczej (fot. Pierre Crom/Getty Images)

Ukraińska armia odpiera kolejne próby szturmu rosyjskich wojsk w Donbasie. To kolejny odcinek ofensywy prowadzonej przez Kreml w 162. dniu wojny. Oficer obrony przeciwlotniczej Sił Zbrojnych Ukrainy w wywiadzie wraca do „najtrudniejszego”, pierwszego miesiąca walk, gdy oczy wszystkich zwrócone były na Kijów i opowiada, jak w 11 minut zestrzelono 7 samolotów rosyjskiej armii.

Schroeder znów rozmawiał z Putinem. Teraz przekazuje, czego chce Rosja

Rosja chce wynegocjowanego rozwiązania wojny na Ukrainie – powiedział w środę były kanclerz Niemiec Gerhard Schroeder i przyjaciel prezydenta Rosji...

zobacz więcej

Czytaj więcej w raporcie: Wojna na Ukrainie 


Podpułkownik Denys Smażnyj w wywiadzie dla TSN.ua wspomina, że najtrudniejszy był pierwszy miesiąc pełnoskalowej agresji Rosji. Jak jednak zauważa, przerw nie było: po fiasku ofensywy na Kijów, rosyjska armia skoncentrowała się na kierunku miasta Izium, później zaczęto atak na Odessę. 

 

„To była ich elita. I wszystkich zniszczyliśmy” 

 

 – To była jedna, nieustanna zmiana, z nieprzerwanymi atakami. (…) I tak na okrągło – mówi Smażnyj. Wspomina przy tym o najbardziej zmasowanym ataku rakietowym, jaki miał miejsce w ciągu ostatnich 5 miesięcy. 

 

– Kijów. Na ziemi i na niebie zmasowany atak. W ciągu 11 minut zestrzelono 7 samolotów, prawie cała eskadra! Wydawało się, że to atak ostatniej nadziei. Dużo ich wtedy zniszczyliśmy, a potem naloty na Kijów ustały. To była ich „elita”, „niepokonana siła”; i wszyscy zostali zniszczeni – mówi ukraiński oficer. 

 

Zobacz także: „Putin rozpoczął wojnę »na czuja«, teraz sam nie wie po co”

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej