RAPORT

Wojna na Ukrainie

Kolejna podwyżka w sferze budżetowej? „Nie powiedziałbym, że skończy się na 7,8 proc.”

Podwyżka w sferze budżetowej  (fot. shutterstock/Oliver Britton)
Podwyżka w sferze budżetowej (fot. shutterstock/Oliver Britton)

Wiceminister finansów Artur Soboń powiedział w czwartek, że podwyżka w sferze budżetowej nie skończy się na 7,8 proc. – Będziemy o tym rozmawiać ze stroną społeczną – wskazał w Programie I Polskiego Radia.

Kosiński: Podwyżki powinny objąć całą budżetówkę

W ostatnich dniach jednym z dominujących tematów w mediach jest rozporządzenie podpisane przez prezydenta RP o podwyżkach dla części polityków....

zobacz więcej

Wiceszef Ministerstwa Finansów był w czwartek gościem Sygnałów Dnia w Programie I Polskiego Radia. Zapytany o podwyżki w sferze budżetowej odpowiedział, że podwyżka nie skończy się na 7,8 proc. Odpowiedział też: „Mniej bym się nie spodziewał, raczej więcej”.

 

Minister finansów Magdalena Rzeczkowska powiedziała w lipcu, że rząd pracuje nad podniesieniem wskaźnika waloryzacji płac w sferze budżetowej, który według założeń wynosił 7,8 proc.

 

Według centralnej ścieżki inflacji w opublikowanej w tym tygodniu lipcowej projekcji Narodowego Banku Polskiego wskaźnik wzrostu cen w 2022 r. ma wynieść 14,2 proc., a w 2023 – 12,3 proc.

 

Tarcza antyinflacyjna

 

Wiceminister finansów poinformował, że rząd analizuje możliwość rozszerzenia tarczy antyinflacyjnej o kolejne surowce. W Programie I Polskiego Radia tłumaczył, że chodzi o obniżenie stawki VAT między innymi na olej opałowy, pellet czy drewno.

 

Czytaj także: Główny ekonomista MF o zmianie reguły wydatkowej


– Analizujemy zakres tych zmian pod kątem skutków budżetowych dla oleju opałowego, pelletu, drewna czy LPG – powiedział Soboń.


Jak dodał, tarcza antyinflacyjna na pewno będzie kontynuowana. W ubiegłym tygodniu premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że tarcza antyinflacyjna zostanie przedłużona do końca roku.

W jej ramach rząd wprowadził zerowy podatek VAT na żywność i gaz oraz obniżył stawkę VAT na paliwo z 23 do 8 procent. Niższa pięcioprocentowa stawka VAT obejmuje także prąd i ciepło.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej