RAPORT

Pogarda

Pelosi odpowiada na agresywną reakcję Chin

Najnowsze

Popularne

Biuro przewodniczącej Izby Reprezentantów USA Nancy Pelosi wydało w środę oświadczenie, w którym napisano, że Chiny nie mogą zabraniać światowym przywódcom, ani nikomu innemu, podróży na Tajwan. Wizyta Pelosi w Tajpej wywołała agresywną reakcję Pekinu.

Spikerka Izby Reprezentantów USA: Wyrażamy uznanie dla Tajwanu

Przewodnicząca amerykańskiej Izby Reprezentantów Nancy Pelosi wystąpiła w środę w tajwańskim parlamencie, w czasie którego określiła społeczeństwo...

zobacz więcej

„Niestety Tajwanowi uniemożliwiono uczestniczenie w globalnych spotkaniach, w tym ostatnio (na forum) Światowej Organizacji Zdrowia, ze względu na obiekcje Komunistycznej Partii Chin” – głosi oświadczenie Pelosi.

„O ile jednak Chiny mogą uniemożliwić Tajwanowi wysyłanie przywódców na globalne fora, to nie mogą jednak zabronić światowym przywódcom podróży na Tajwan” – napisała szefowa niższej izby Kongresu USA.

W trakcie 19-godzinnej wizyty na Tajwanie Pelosi spotkała się z między innymi z prezydent Tsai Ing-wen, wiceprezydentem Lai Ching-te, ministrem spraw zagranicznych Josephem Wu oraz zastępcą przewodniczącego Juanu Legislacyjnego (parlamentu) Tsai Chi-changiem.

Zobacz także: Pelosi spotkała się z prezydent Tajwanu. „USA nie zrezygnują”

Pekin potępił we wtorek wizytę Pelosi na Tajwanie, określając ją jako „poważną prowokację” i „igranie z ogniem”. Chińska Armia Ludowo-Wyzwoleńcza ogłosiła, że przeprowadzi wokół wyspy ćwiczenia z użyciem ostrej amunicji.

Zobacz także: Wizyta Pelosi na Tajwanie. Chińczycy: ćwiczenia z ostrą amunicją wokół wyspy

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej