RAPORT

Pogarda

Po fali krytyki Beyoncé zmienia tekst piosenki. Fani wytknęli jej jedno słowo

Beyoncé 29 lipca wydała nowy album „Renaissance” (fot. Cliff Lipson/CBS via Getty Images)
Beyoncé 29 lipca wydała nowy album „Renaissance” (fot. Cliff Lipson/CBS via Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Niedługo po dyskusji, jaka rozgorzała w mediach społecznościowych, rzeczniczka piosenkarki poinformowała zagraniczne redakcje m.in. BBC i „Sky News”, że „artystka nie użyła celowo, w sposób krzywdzący” tego słowa. Zapewniła jednocześnie, że zostanie ono usunięte z utworu „Heated”. Sama Beyoncé nie wydała żadnego oświadczenia i nie zwróciła się w mediach społecznościowych do fanów.

Rękoczyny na rozdaniu Oscarów. Chris Rock przerwał milczenie

Tegoroczna ceremonia rozdania Oscarów przejdzie do historii głównie z powodu wybryku Willa Smitha, który uderzył Chrisa Rocka za to, że ten...

zobacz więcej

Kilka dni po premierze siódmego solowego albumu Beyoncé, „Renaissance” na autorkę hitu „Flawless” spadła fala krytyki wymierzona przez osoby niepełnosprawne. W tekście do utworu „Heated” piosenkarka posłużyła się słowem „spaz” – choć używane w języku potocznym jako określenie utraty kontroli, kogoś głupiego czy niezdarnego, przez osoby niepełnosprawne uznawane jest za obraźliwe. Fani byli oburzeni, tym bardziej że kilka tygodni wcześniej z podobnymi kontrowersjami mierzyła się inna artystka, Lizzo. Na reakcję Beyoncé nie trzeba było jednak długo czekać, jak poinformowała rzeczniczka gwiazdy, to wyrażenie zostanie usunięte z utworu.

Hannah Diviney, która jest aktywistką i działaczką na rzecz osób niepełnosprawnych, w rozmowie z BBC przyznała, że wyegzekwowanie zmiany czy chociażby przeprosin od tak wielkiej gwiazdy może być dużo trudniejsze, niż miało to miejsce z Lizzo. Wcześniej w tym samym wywiadzie szorstko orzekła, że użycie przez Beyoncé słowa „spaz” jest niczym policzek w twarz. – Jestem sfrustrowana, że znowu musimy toczyć tę dyskusję. Tym bardziej że jeszcze niedawno otrzymaliśmy znaczącą odpowiedź od Lizzo – podkreśliła Diviney.

Mata do lewicowej aktywistki: „Głupia p***o”. O co poszło?

Raper Mata opublikował w mediach społecznościowych nowy utwór. W kawałku pt. „MC” młody raper komentuje swój udział w reklamie jednej z sieci fast...

zobacz więcej

Przypomnijmy, że kilka tygodni wcześniej to właśnie na autorkę hitu „Juice” spadła podobna fala krytyki. Lizzo nie zwlekała z reakcją, nie tylko zmieniła słowa utworu „Grrrls”, ale również przeprosiła wszystkich, którzy poczuli się dotknięci tym niefortunnie użytym słowem. – Jako gruba, czarnoskóra kobieta żyjąca w Ameryce, słyszałam wiele raniących słów skierowanych do mnie, zatem doskonale rozumiem, jaką mają moc – podkreśliła w oświadczeniu Lizzo dodając, że nie była świadoma innego znaczenia tego zwrotu.

W obu przypadkach chodzi o słowo "spaz". W slangu i potocznej mowie, szczególnie w Stanach, może ono oznaczać np. kogoś, kto stracił kontrolę nad sobą lub osobę głupią. Jednak genezy tego określenia należy szukać w określeniu spastyczny. W ujęciu medycznym, spastyczność to napięcie mięśni, które w znacznym stopniu utrudnia, a wręcz ogranicza sprawność ruchową chorego. Może być ona wynikiem nowotworów mózgu, porażenia mózgowego lub stwardnienia rozsianego.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej