RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Schroeder znów rozmawiał z Putinem. Teraz przekazuje, czego chce Rosja

Gerhard Schroeder i Władimir Putin, 2001 rok (for. Antoine GYORI/Sygma via Getty Images)
Gerhard Schroeder i Władimir Putin, 2001 rok (for. Antoine GYORI/Sygma via Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Rosja chce wynegocjowanego rozwiązania wojny na Ukrainie – powiedział w środę były kanclerz Niemiec Gerhard Schroeder i przyjaciel prezydenta Rosji Władimira Putina. Polityk ponownie robi za tubę Kremla w Europie po tym, jak w ubiegłym tygodniu spotkał się w Moskwie z rosyjskim dyktatorem.

Co robi w Moskwie Schroeder? Informacje mediów potwierdza jego żona

Były kanclerz Niemiec Gerhard Schroeder przebywa obecnie w Moskwie – potwierdziła w rozmowie z portalem tygodnika „Der Spiegel” żona polityka,...

zobacz więcej

– Dobrą wiadomością jest to, że Kreml chce wynegocjowanego rozwiązania – powiedział Schroeder tygodnikowi Stern i rozgłośni RTL/ntv, dodając, że spotkał się z Putinem w Moskwie w zeszłym tygodniu

  

Schroeder o sukcesach w rozmowach ze zbrodniarzami 

 

– Pierwszym sukcesem jest porozumienie w sprawie zboża, być może można to powoli rozszerzyć na zawieszenie broni – powiedział, cytowany przez Agencję Reutera. 

 

Rosja i Ukraina zawarły w zeszłym miesiącu porozumienie o odblokowaniu eksportu zboża z portów Morza Czarnego, a pierwszy statek przewożący ukraińskie zboże na światowe rynki od czasu inwazji Moskwy pięć miesięcy temu jest w drodze do Libanu. 

 

Powtarza tezy Moskwy 

 

Gerhard Schroeder powiedział, że rozwiązania kluczowych problemów, takich jak Krym, można znaleźć z czasem. – Może nie w ciągu 99 lat, jak Hongkong, ale w następnym pokoleniu – stwierdził. Dodał, że alternatywą dla członkostwa Ukrainy w NATO może być zbrojna neutralność, jak w przypadku Austrii – czego już wcześniej domagała się Rosja. 

  

Przyszłość regionu Donbas na wschodzie Ukrainy, miejsca zaciętych walk, była jednak bardziej skomplikowana.

Rzecznik Nord Stream 2 był szpiegiem Stasi. Szokujące tłumaczenia

Kolejny skandal ws. niemiecko-rosyjskiego gazociągu Nord Stream 2. Jak informują media, wieloletni rzecznik projektu Steffen Ebert przez lata...

zobacz więcej

– Trzeba będzie znaleźć rozwiązanie oparte na szwajcarskim modelu kantonalnym – powiedział, dodając, że trzeba będzie zobaczyć, czy Putin wróci do przedwojennej „linii kontaktowej” w ramach zawieszenia broni. 

  

Z Putinem nadal w przyjacielskich stosunkach 

 

Schroeder, kanclerz w latach 1998-2005, krytykował wojnę na Ukrainie, ale odmówił potępienia Władimira Putina, którego wciąż nazywa bliskim przyjacielem. – Zdystansowanie się od Putina teraz nie pomogłoby sytuacji – powiedział. 

  

Coraz bardziej wyśmiewany w Niemczech za swoją prorosyjską postawę, Schroeder został pozbawiony prawa do urzędu finansowanego ze środków publicznych. Były kanclerz, zwolennik gazociągu Nord Stream, który transportuje rosyjski gaz do Niemiec pod Morzem Bałtyckim, jest przewodniczącym komitetu akcjonariuszy spółki Nord Stream AG, operatora gazociągu należącego w większości do rosyjskiego Gazpromu – zauważa Agencja Reutera. 

 

Zobacz także – Niemiecki problem z rosyjskim przyjacielem. Schroeder: Pozostanę socjaldemokratą

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej