RAPORT

Pogarda

Inflacja w Turcji wyniosła ponad 79 procent. I tak rośnie wolniej niż przewidywano

Inflacja osiągnęła w lipcu w Turcji poziom 79,6 proc. (fot. Shutterstock/arda savasciogullari)
Inflacja osiągnęła w lipcu w Turcji poziom 79,6 proc. (fot. Shutterstock/arda savasciogullari)

Najnowsze

Popularne

Inflacja osiągnęła w lipcu w Turcji poziom 79,6 proc. rok do roku, wzrost cen towarów i usług był jednak wolniejszy, niż wskazywały wcześniejsze prognozy – poinformował w środę turecki instytut statystyczny TurkStat.

Inflacja a bezrobocie. Min. Kowalczyk o koniecznej strategii

Powinniśmy zachować umiar walcząc z inflacją by nie wzrosło bezrobocie; wywindowanie stóp procentowych groziłoby Polsce wzrostem bezrobocia –...

zobacz więcej

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły w lipcu o 79,6 proc. w porównaniu z tym samym miesiącem rok wcześniej. Wcześniejsze prognozy ekonomistów przewidywały wzrost o ponad 80 proc. 

 

„Turecki rząd przewiduje spadek poziomu inflacji w związku z nowymi programami pobudzającymi wzrost produkcji i eksportu” – poinformował dziennik Daily Sabah. 

 

„Wzrost cen można w dużej mierze tłumaczyć załamaniem tureckiej liry, która w ciągu roku straciła do dolara prawie połowę swojej wartości” – wskazuje agencja AFP. 

 

Jak przypomina, część ekonomistów oskarża państwowy instytut statystyczny o drastyczne niedoszacowanie wzrostu inflacji. Grupa ENAG, niezależny turecki ośrodek zajmujący się badaniem inflacji, przekazał, że inflacja w lipcu wyniosła w rzeczywistości 176,4 proc. rok do roku, w porównaniu do 175,5 proc. w czerwcu. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej