RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Niemcy chcą wyeliminować Polskę z Jedwabnego Szlaku. Tusk: Ten projekt to przeszłość

Nowy Jedwabny Szlak to wielki projekt handlowy (fot. Feature China/ Publishing via Getty Images, PAP/Tomasz Wiktor)
Nowy Jedwabny Szlak to wielki projekt handlowy (fot. Feature China/ Publishing via Getty Images, PAP/Tomasz Wiktor)

Najnowsze

Popularne

Jedwabny Szlak to droga handlowa łącząca Chiny z Bliskim Wschodem i Europą. Dzięki projektom związanym z CPK, Polska miałaby się stać ważną częścią jego nowej odsłony, ale nie odpowiada to interesom Berlina. Jak donosiły media, Niemcy woleliby przekierować dostawy do Kaliningradu i Petersburga, a potem do niemieckich portów. Teraz włączenie się Polski w ten projekt krytykuje również szef Platformy Obywatelskiej Donald Tusk.

Tusk uważa, że CPK nie powstanie. To samo mówił o kanale na Mierzei i zaporze

„Gdy polskie inwestycje nie odpowiadają niemieckim interesom, Tusk jest przeciwko” – twierdzą internauci podsumowując bieżący spór o CPK. Donald...

zobacz więcej

– Gołym okiem można zobaczyć, że w interesie Polski nie jest robienie biznesu na setki miliardów złotych z Chinami – powiedział dziennikarzom Donald Tusk.


– Jedwabny Szlak to być może jest przeszłość – dodał lider PO. Krytykował fakt, że tory i drogi budowane w ramach Centralnego Portu Komunikacyjnego mają być elementem Nowego Jedwabnego Szlaku.


Zobacz także ->  „Manipulacja opozycji o milionowych stratach CPK”. Reakcja wiceministra

 

Od kilku lat coraz głośniej mówi się o tym, że połączenie kolejowe z Chinami to dla Europy Zachodniej ogromna szansa. „Chiny zadeklarowały chęć budowy w Polsce swojego centrum logistycznego jeżeli chodzi o dystrybucję ich materiałów, Polska jest tym ogromnie zainteresowana” – informował na początku roku prezydencki minister Andrzej Dera.


Pekin zwiększa wydobycie węgla. Polskie wydobycie to 1 proc. chińskiego

Brytyjski „The Times” poinformował, że Chiny podjęły ostateczne decyzje ws. zwiększenia wydobycia paliw kopalnych. Każdego roku chcą pozyskiwać 300...

zobacz więcej

Ważna rola Polski jest jednak wbrew interesom Niemiec i Rosji. „Gazeta Polska Codziennie” donosiła, że „rosyjska spółka kolejowa RŻD Logistics i niemiecka firma DB Cargo chciały przekierować dostawy ładunków z Chin do Kaliningradu i Petersburga, a potem do niemieckich portów”.


Pierwszy w historii pociąg w ramach Nowego Jedwabnego Szlaku dotarł w 2018 roku do portu w belgijskiej Antwerpii. Jadąc m.in. przez Polskę znalazł się w Belgii po 16 dniach od wyjazdu z Tangshan w północno-wschodnich Chinach. Ta sama trasa statkiem zajmuje ponad 35 dni.


Zobacz także ->  „Radykalny sojusz”. PO z KOD-em i AgroUnią przeciwko CPK

 

Promowany przez Chiny projekt Nowego Jedwabnego Szlaku polega na zbudowaniu sieci połączeń między szybko rozwijającą się zachodnią częścią tego kraju a Europą. Projekt koncentruje się przede wszystkim na stworzeniu infrastruktury transportowej oraz zaplecza logistycznego.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej