RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Muszą zapłacić miliard za oczernianie szefa MOL. Teraz robi to Tusk

Zsolt Hernadi i Donald Tusk (fot. Forum/Reuters/Laszlo Balogh; PAP/Marcin Bielecki)
Zsolt Hernadi i Donald Tusk (fot. Forum/Reuters/Laszlo Balogh; PAP/Marcin Bielecki)

Najnowsze

Popularne

Szef PO Donald Tusk zarzucił prezesowi węgierskiej spółki MOL, że „zapłacił miliony łapówki byłemu premierowi Chorwacji”. Tymczasem jak informują media, biznesmen został już oczyszczony z zarzutów przez Międzynarodowe Centrum Rozstrzygania Sporów Inwestycyjnych (ICSID), podlegający Bankowi Światowemu sąd arbitrażowy z siedzibą w USA. Co więcej, na rzecz węgierskiej spółki zasądzono gigantyczne zadośćuczynienie – 235 mln dolarów (ponad miliard złotych).

Tusk uważa, że CPK nie powstanie. To samo mówił o kanale na Mierzei i zaporze

„Gdy polskie inwestycje nie odpowiadają niemieckim interesom, Tusk jest przeciwko” – twierdzą internauci podsumowując bieżący spór o CPK. Donald...

zobacz więcej

Donald Tusk został zapytany przez dziennikarzy o sprawę fuzji Orlenu z Lotosem, w tym o kontrowersje dotyczące węgierskiego koncernu MOL, który ma przejąć część stacji Lotosu. Portal Wirtualna Polska napisał we wtorek, że Zsolt Hernadi, prezes węgierskiego koncernu MOL jest ścigany Europejskim Nakazem Aresztowania. WP podała, że Zsolt Hernadi ma do odsiedzenia w Chorwacji dwa lata więzienia za skorumpowanie tamtejszego premiera. „Sprawa dotyczyła zakupu chorwackiego odpowiednika Orlenu” – napisał portal.


– Jeśli chodzi o fuzję Orlenu i Lotosu, a niedługo także PGNiG, to mamy do czynienia z jednym z największych skandali w historii Polski niepodległej po 1989 r. – powiedział Tusk.


Zobacz także ->  Wypunktowano 10 kłamstw Tuska ws. CPK. „A mógłbym notować dalej” [WIDEO]

 

Nawiązując do doniesień WP Tusk dodał, że niektóre media przypomniały, kto był partnerem prezesa Orlenu Daniela Obajtka w procesie przejęcia przez MOL stacji Lotosu. 


– To najbliższy zaufany biznesmen i menedżer Viktora Obrana kierujący de facto MOL-em od wielu, wielu lat, skazany za przekupstwa, łapówki przez sąd w Chorwacji. To on przeprowadził dość podobny zakup, dotyczyło to przemysłu chorwackiego i zapłacił miliony łapówki ówczesnemu premierowi Chorwacji – mówił o Hernadim lider PO. Dodał, że ten człowiek jest w UE ścigany listem gończym. 


W środę Tusk wykorzystał sprawę do ataku na rząd. – To jest jedno z najpoważniejszych oskarżeń pod adresem premiera i pana Obajtka – skomentował. – Morawiecki i Obajtek wiedzieli z kim robią interesy. I dzisiaj sprzedaż temu człowiekowi, to znaczy prowadzonemu przez niego MOL-owi, polskich stacji benzynowych, to jest coś co dyskwalifikuje cała operację i dyskwalifikuje i premiera, i pana Obajtka w sposób definitywny – stwierdził Donald Tusk.


Robią interesy z łapówkarzem znanym w całej Europie i są to interesy na naszych spółkach energetycznych. To jest skandal stulecia – podkreślił szef PO.

HIMARS-y na Ukrainie. Pentagon zarzuca Rosji kłamstwo

Rzecznik Pentagonu zaprzeczył doniesieniom Kremla, jakoby armia rosyjska miała zniszczyć sześć wyprodukowanych w USA systemów rakietowych typu...

zobacz więcej

Sąd w USA przyznał rację MOL


Tymczasem MOL w komunikacie z 7 lipca 2022 podał, że Międzynarodowe Centrum Rozstrzygania Sporów Inwestycyjnych (ICSID), sąd arbitrażowy z siedzibą w Waszyngtonie podlegający Bankowi Światowemu, wydał ostateczne orzeczenia w sporze pomiędzy MOL a Republiką Chorwacji.


Zobacz także ->  Obajtek: W MOL nie ma rosyjskiego kapitału, jest kapitał polski

 

Główną oś sporu stanowiły zarzuty dotyczące rzekomych działań korupcyjnych, które miały prowadzić do wydania korzystnych dla spółki MOL decyzji chorwackiego rządu w roku 2009. Ostatnie orzeczenie, wydane w oparciu o postępowanie dowodowe jednoznacznie stwierdza, że chorwackie oskarżenia okazały się bezpodstawne.


„Tym samym sprawa arbitrażowa, która rozpoczęła się w 2013 roku została już ostatecznie rozstrzygnięta (...) stwierdzono, że MOL jest stroną przeważającą w arbitrażu. Trybunał arbitrażowy przyznał MOL ponad 235 mln dolarów wraz z odsetkami” – napisał MOL w komunikacie.

Nowe inwestycje Orlenu. Koncern przejmie blisko 200 stacji na Węgrzech i Słowacji

zobacz więcej

Fuzja Orlenu za zgodą i na warunkach KE


W poniedziałek prezes PKN Orlen Daniel Obajtek oświadczył, że proces rejestracji połączenia PKN Orlen i Grupy Lotos zamyka proces fuzji. Według Obajtka „połączona firma będzie coraz większym kołem zamachowym dla całej polskiej gospodarki”.


Zobacz także ->  Co wpływa na cenę benzyny? Obajtek wymienił sześć punktów

 

List intencyjny w sprawie rozpoczęcia procesu przejęcia kontroli kapitałowej przez PKN Orlen nad Grupą Lotos koncern podpisał z ówczesnym Ministerstwem Energii 27 lutego 2018 r. Z kolei 20 czerwca tego roku PKN Orlen otrzymał od Komisji Europejskiej zgodę na połączenie z Grupą Lotos.


Wcześniej, zgodnie z wymogami Komisji Europejskiej, 12 stycznia br. PKN Orlen przedstawił środki zaradcze planowane w związku z przejęciem Grupy Lotos. Informowano m.in. wtedy, że węgierski MOL przejmie 417 stacji paliw sieci Grupy Lotos w Polsce, natomiast PKN Orlen kupi od MOL 144 stacje paliw na Węgrzech oraz 41 stacji paliw na Słowacji. Obszar logistyki paliw i asfaltu w ramach spółki Lotos Terminale kupi Unimot. Natomiast Lotos Biopaliwa kupi firma Rossi Biofuel.


Jak wskazywał wtedy PKN Orlen, koncern wynegocjował jednocześnie z Saudi Aramco, że kupi on 30 proc. akcji gdańskiej rafinerii Grupy Lotos i uzgodnił długoterminowy kontrakt na dostawy od 200 tys. do 337 tys. baryłek ropy dziennie, przy czym docelowy wolumen dostaw saudyjskiego surowca powinien wynieść 20 mln ton rocznie. Według PKN Orlen, dostawy te mogą zaspokajać do 45 proc. łącznego zapotrzebowania całej Grupy Orlen - już po przejęciu Lotosu - zarówno w Polsce, jak i na Litwie oraz w Czechach.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej