RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Min. Rau: Flaga OBWE będzie powiewać nad Kijowem wbrew intencjom Rosji

Najnowsze

Popularne

Szef polskiej dyplomacji wrócił do kraju po wtorkowej wizycie na Ukrainie, gdzie spotkał się z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim, premierem Denysem Szmyhalem i swoim odpowiednikiem, Dmytro Kułebą. Jak poinformował w środę w Rzeszowie Zbigniew Rau, „zapadła decyzja o kontynuowaniu obecności OBWE w Kijowie wbrew intencjom Rosji”.

Kiedy rozpocząć rozmowy z Rosją? Rau komentuje słowa Macrona

Wyłącznie Ukrainie należy zostawić decyzję, kiedy i na jakich warunkach rozpocząć rozmowy z Rosją – powiedział w czwartek szef MSZ Zbigniew Rau,...

zobacz więcej

Czytaj więcej w raporcie: Wojna na Ukrainie


Szefowi resortu podczas wizyty na Ukrainie we wtorek towarzyszyła Sekretarz Generalna OBWE Helga Schmid. Szef polskiej dyplomacji odwiedził zniszczoną przez wojska rosyjskie Buczę oraz przeprowadził rozmowy z najważniejszym ukraińskimi politykami, w tym z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim.

 

– Jeśli chodzi o stosunki polsko-ukraińskie, kwestie bilateralne to moi rozmówcy zaczynali każde spotkanie od wyrażenia wdzięczności dl polskiego społeczeństwa, dla polskiego rządu. Wymieniali w tym kontekście obecność Ukraińców, którzy znaleźli schronienie w Polsce – przekazał w środę Rau podczas konferencji prasowej, dodając, że „miliony z nich przekroczyły granicę”.

 

– Mówiliśmy także o planach naszych ukraińskich gości. Władzie nie kryły zainteresowania ich powrotem – oznajmił minister, wskazując, że „Ukraina przygotowuje się na rozpoczęcie roku szkolnego”.

 

Obecność OBWE w Kijowie wbrew intencjom Rosji

 

– Jeśli chodzi o OBWE to musze powiedzieć, że zapadła decyzja o kontynuowaniu obecności OBWE w Kijowie, czyli flaga OBWE będzie powiewać nad Kijowem wbrew intencjom Rosji, która nie zgodziła się na przedłużenie mandatu dwóch jednostek OBWE na Ukrainie – powiedział Rau.

 

Czytaj także: Bezpieczeństwo transportu żywności z Ukrainy. Rau rozmawiał z szefem MSZ Turcji

 

– Stanowisko rosyjskie było kategoryczne; nie można było zapewnić kontynuacji tych dwóch jednostek, bo do tego potrzebny jest konsensus, a więc prawnie i finansowo było to niemożliwe. Znaleźliśmy rozwiązanie. Mamy porozumienie z władzami Ukrainy w tej kwestii – oznajmił minister.

Sprawa przekazania MiG-ów Ukrainie. Rau: Decyzję może podjąć tylko całe NATO

Decyzję w sprawie ewentualnego przekazania polskich MiG-ów Ukrainie może podjąć tylko całe NATO, a nie pojedynczy jego członkowie - powiedział szef...

zobacz więcej

Po powrocie do Polski podczas briefingu prasowego w Rzeszowie Rau został zapytany o sytuację w Kijowie i nastroje w społeczeństwie. Na co powiedział, że widać z jednej strony zmęczenie, a z drugiej strony determinacje społeczeństwa ukraińskiego.

Pomoc militarna i materialna dla Ukrainy

 

Dodał, że Ukraina nadal potrzebuje naszej pomocy. – Potrzebują tego samego, wsparcia humanitarnego, gospodarczego, materialnego, sprzętu wojskowego. Potrzebują wsparcia, które sprowadza się najprościej do zrozumienia ich sytuacji – powiedział minister.

 

Jego zdaniem, Polacy najlepiej rozumieją Ukraińców w sprawach fundamentalnych. – Bardzo ważną rzeczą, za co prezydent i premier Ukrainy dziękowali nam to wsparcie przy uzyskaniu statusu kandydata aspirującego do Unii Europejskiej. Prezydent Zełenski podkreślał, że wiele państw Unii przeszło bardzo dynamiczną zmianę poglądów w tej kwestii. To też było zasługą polskiej dyplomacji – mówił.


Rau podkreślił też, że polska dyplomacja jest aktywna w proponowaniu treści kolejnych sankcji nakładanych na Rosję przez Unię Europejską. Jak dodał, strona ukraińska zdaje sobie z tego sprawę. – Komentują z ich perspektywy, które są wystarczające, a które nie. Najczęściej tu też się zgadzamy – dodał.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej