RAPORT

Pogarda

Pelosi spotkała się z prezydent Tajwanu. „USA nie zrezygnują”

Najnowsze

Popularne

Mimo gróźb ze strony Chin przewodnicząca Izby Reprezentantów USA pojawiła się na Tajwanie. – Moja wizyta pokazuje, że USA nie zrezygnują ze swoich zobowiązań na rzecz Tajwanu; będziemy chronić demokrację przed autorytaryzmem - zaznaczyła w środę Nancy Pelosi po spotkaniu z prezydent Tajwanu Tsai Ing-wen.

Wizyta Pelosi na Tajwanie. Jakiej reakcji Chin spodziewa się Biały Dom?

Chiny ogłosiły ćwiczenia wojskowe wokół Tajwanu. Na parę godzin przed wizytą Pelosi, chińskie samoloty zbliżały się do Cieśniny Tajwańskiej. –...

zobacz więcej

– Dzisiaj świat staje przed wyborem między demokracją i autorytaryzmem (...) determinacja USA, by chronić demokrację, tutaj, na Tajwanie i na całym świecie, pozostaje niewzruszona – powiedziała Pelosi, cytowana przez agencję AP. 

 

„Ameryka solidarna z Tajwanem” 

 

– Mieszkańcy Tajwanu udowodnili światu, że dzięki odwadze i determinacji można zbudować spokojną i dostatnią przyszłość, nawet wobec wyzwań, przed którymi stoicie. Solidarność Ameryki z Tajwanem jest dziś ważniejsza niż kiedykolwiek w przeszłości. To jest przesłanie, które dziś niesiemy – zaznaczyła przedstawicielka USA. 

 

Prezydent Tsai powiedziała spiker Pelosi, że jest ona jedną z najbardziej oddanych przyjaciół Tajwanu i podziękowała jej za niezachwiane wsparcie na arenie międzynarodowej i jednocześnie podkreśliła, że Tajwan jest niezawodnym partnerem Stanów Zjednoczonych i będzie nadal współpracować z USA, aby wzmocnić współpracę w zakresie bezpieczeństwa, rozwoju gospodarczego i łańcuchów dostaw. 

Przypomnijmy – wizyta trzeciej osoby w konstytucyjnej hierarchii władz USA wzbudziła gniew władz Chin, uznających Tajwan za część swojego terytorium. We wtorek ponad 20 chińskich samolotów wleciało w strefę identyfikacji obrony powietrznej wyspy, którą Chiny uważają za część swojego terytorium. 


Zobacz także: Pelosi na Tajwanie, Pekin mobilizuje pływające czołgi. Gorąco na linii USA-Chiny

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej