RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Wypunktowano 10 kłamstw Tuska ws. CPK. „A mógłbym notować dalej” [WIDEO]

Najnowsze

Popularne

Donald Tusk kłamie, to nie nowina, ale takie natężenie, taka liczba konkretnych i łatwych do zweryfikowania kłamstw, musi jednak szokować – tak wtorkową konferencję Donalda Tuska w śląskim Mikołowie komentuje pełnomocnik rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego Marcin Horała. Wiceminister odnotował 10 kłamstw, choć – jak zaznacza – mógłby notować dalej. Wśród nich m.in. oskarżenia lidera PO, że CPK zagraża bezpieczeństwu Polski, koszty inwestycji czy... zarzuty o współpracę z Chinami. Ile w tym prawdy?

„Radykalny sojusz”. PO z KOD-em i AgroUnią przeciwko CPK

CPK to projekt budowy lotniska oraz 2 tys. km nowych linii kolejowych. W ramach zakończonego właśnie cyklu Platformy Obywatelskiej #1000spotkań...

zobacz więcej

W Mikołowie, gdzie Donald Tusk odwiedził gospodarstwo rolne, ma przechodzić linia kolejowa. Były premier grzmiał, że nie zgadza się na inwestycję „budowaną na ludzkiej krzywdzie”. Wielokrotnie powoływał się przy tym na ekspertów, przekonując o bezzasadności, a wręcz szkodliwości budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego. 

 

Na konferencji prasowej w Sejmie pełnomocnik rządu ds. CPK Marcin Horała wypunktował 10 kłamstw lidera PO: 

 

• 1. „Nikt nie rozmawia z ludźmi” 

  

– Dla samego odcinka śląskiego, bo dzisiaj na Śląsku padły te słowa, odbyły się dwie tury konsultacji społecznych – dementuje wiceminister Horała. Dodał, że podczas konsultacji złożono ponad 7 tys. ankiet, a przed nami kolejna tura konsultacji, które będą trwały jeszcze „cały następny rok”. 

  

• 2. „Za rządów PO nie było protestów, bo dali ludziom satysfakcję materialną”  

  

– Pamiętamy, te wszystkie dramatyczne sceny, chociażby polskich podwykonawców branży budowlanej, którą doprowadzono do bankructwa na ogromnym procesie inwestycyjnym podczas budowania autostrad i Euro 2012 – przypomniał Horała. – Dawano taką satysfakcję materialną, że pół polskiej branży budowlanej zbankrutowało, zamiast się rozwinąć na tym portfelu zamówień – zaznaczył. 

 

Czytaj więcej: Jak Tusk budował autostrady i „nikt nie stracił”. O tym nie wspomniał [WIDEO] 

  

• 3. „Wszyscy eksperci wskazują, że koszty programu CPK przekroczą 400 mld zł” 

  

Zdaniem Horały to bzdura i „kwoty wyssane z palca”. – Tusk może powiedzieć 400, 500, 800 – to nie ma znaczenia, to nie jest 400 mld zł – podkreślił. 

  

• 4. „Eksperci wskazują, bliżej nieznani, że inwestycja dotknie 20 tys. ludzi, a pośrednio ucierpi na niej 200 tys.” 

Tak ma wyglądać CPK. Jest decyzja ws. lotniska, pasów startowych, kolei i dróg

Portal tvp.info ustalił, że z kilkuset wersji lokalizacji CPK wybrano jedną, a teraz potwierdzono dla niej wariant inwestorski. Projekt uwzględnia...

zobacz więcej

 – Tu może coś dzwoniło panu Tuskowi, ponieważ prawdziwi eksperci, z renomowanej, międzynarodowej firmy audytorskiej A.T Kearney, oszacowali, że nie 200 tysięcy, ale 300 tysięcy – nie ucierpi, ale zyska wysokospecjalistyczne miejsca pracy w wyniku realizacji programu inwestycyjnego CPK – wyjaśnił Horała. 

  

• 5. „Wszyscy eksperci twierdzą, że ta inwestycja to pomnik arogancji i ignorancji rządu, a z punktu widzenia komunikacyjnego Polski nie ma sensu”  

  

Wiceminister zauważył, że obecny ruch lotniczy wraca do poziomu, jaki był notowany przed pandemią. Zwrócił uwagę, że Lotnisko Chopina w Warszawie będzie „lada moment” wypełnione i zacznie tracić połączenia, ponieważ nie będzie ono w stanie ich obsłużyć. 

  

• 6. „Ja będę głosował przeciw tej ustawie”  

  

Pełnomocnik ds. CPK zauważa, że Tusk jest przeciwny nowelizacji ustawy rekompensującej wywłaszczenia, która zmienia zasady na bardziej korzystne dla mieszkańców. Dziwi się jednak, dlaczego Tusk kłamie w tak oczywistej kwestii jak możliwość głosowania. – Pan Tusk nie jest posłem, nie jest senatorem, on nie może głosować nad ustawami. Dlaczego kłamie w tak prostej sprawie? – pyta Horała.  

 

– Proponujemy 120 proc. do wyceny dla nieruchomości niezabudowanych, 140 proc. dla nieruchomości zabudowanych. No to jest lepiej niż (...) te gołe 100 proc., które obowiązywały za rządów Platformy – wyjaśnia sens proponowanych przepisów. 

  

• 7. „Chcemy zrobić audyt, czy ta inwestycja ma sens” 

  

Wiceminister podkreśla, że taki audyt już się odbył. – Nazywał się: kontrola Najwyższej Izby Kontroli. Wiele było kłamstw na temat jej wyniku, więc tylko cytat, jedno zdanie: „Poniesione przez CPK wydatki były zgodne z przyjętym zaktualizowanym planem finansowym. Nie przekroczyły zaplanowanego poziomu, który w opinii NIK był adekwatny do skali i zakresu działalności. Skontrolowane wydatki były zgodne z zasadą gospodarności”. 

 • 8. „Eksperci mówią, pod względem zagrożenia z Rosji, (CPK) to najgorszy możliwy scenariusz; wszystko skoncentrowane w jednym miejscu” 

  

Choć ponownie nie wiadomo, jakich ekspertów Donald Tusk ma na myśli, to nie brakuje opinii cenionych wojskowych, którzy mają zupełnie inny pogląd na sytuację – wskazywał Horała. – Eksperci, tacy jak np. gen Ben Hodges, były główny dowodzący wojsk amerykańskich w Europie, czy np. polski generał Wroński, były dowódca wojsk zmotoryzowanych i aeromobilnych, podkreślają, że rozwój sieci transportowej jest Polsce niezwykle potrzebny, że dzięki CPK lawinowo wzrośnie mobilność militarna na wschodniej flance NATO, że będzie można przerzucać duże oddziały wojsk, duże ilości zaopatrzenia, sprzętu, amunicji bardzo szybko – powiedział. 

  

• 9. „Tusk mówi, że postara się zablokować wszystkie możliwe drogi prawne, żeby zablokować wywłaszczenia. W tej chwili wam nie odpowiem, czy droga sądowa skutecznie zatrzyma wywłaszczenia”

Dlaczego Tusk ani Sikorski nie pojechali na Ukrainę? „Nawiązywali przyjaźnie z Rosją”

Widać czasem jak na dłoni, w jaki sposób Władimir Putin uzyskuje posłuch u polityków polskiej opozycji; jego celem jest wbicie klina między Polaków...

zobacz więcej

– Jaka droga sądowa? To zupełnie obok całej procedury wywłaszczenia na inwestycje celu publicznego. Oczywiście wywłaszczenia są rzeczą trudną, społecznie bolesną, to rozumiemy, stąd wieloetapowa i wieloletnia praca ekspertów: inżynierów, specjalistów nad tym, żeby wybrać takie lokalizacje, które będą optymalne, zminimalizują te negatywne skutki społeczne – powiedział Horała.  

  

• 10. „W Mikołowie można gołym okiem zobaczyć, że w interesie Polski nie jest robić biznes na setki miliardów złotych z Chinami”.  

 

– Skąd pan Tusk sobie, z jakiego palca wyssał te Chiny? To już naprawdę nie rozumiem. Nie ma żadnego biznesu z Chinami. Na ten moment żadnej z ról: doradcy strategicznego, inżyniera kontraktu, wykonawcy robót, doradcy środowiskowego – tych ról jest kilkadziesiąt, w żadnej z nich nie ma podmiotu chińskiego. Donald Tusk kłamie w żywe oczy – podsumował Horała. 

 

Cała konferencja pełnomocnika rządu ds. CPK do obejrzenia tutaj: Zobacz także: „Wykiwał Polaków”. Lista 14 kłamstw Donalda Tuska

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej