RAPORT

Atak na Jana Pawła II

Spikerka Izby Reprezentantów USA: Wyrażamy uznanie dla Tajwanu

Wizyta Nancy Pelosi na Tajwanie nie podoba się Chinom (fot. PAP/EPA/CENTRAL NEWS AGENCY / POOL)
Wizyta Nancy Pelosi na Tajwanie nie podoba się Chinom (fot. PAP/EPA/CENTRAL NEWS AGENCY / POOL)

Najnowsze

Popularne

Przewodnicząca amerykańskiej Izby Reprezentantów Nancy Pelosi wystąpiła w środę w tajwańskim parlamencie, w czasie którego określiła społeczeństwo Tajwanu jako jedno z najbardziej wolnych na świecie. Podkreśliła, że USA liczą na silną współpracę w zakresie nowych technologii. W środę chińskie władze ogłosiły wstrzymanie importu z Tajwanu kilku artykułów rolniczych.

New York Times: Wizyta Pelosi na Tajwanie może źle wpłynąć na sytuację na Ukrainie

„Wizyta spikerki Izby Reprezentantów Nancy Pelosi na Tajwanie jest nieodpowiedzialna i może negatywnie wpłynąć na sytuację na Ukrainie” – pisze we...

zobacz więcej

– Wyrażamy uznanie dla Tajwanu za to, że jest jednym z najbardziej wolnych społeczeństw na świecie – oświadczyła Pelosi w tajwańskim parlamencie.


Polityk w czasie swojego wystąpienia stwierdziła również, że nowe amerykańskie prawo mające na celu wzmocnienie amerykańskiego przemysłu produkującego mikroprocesory, tak aby mógł on konkurować z Chinami, „stwarza większe możliwości dla amerykańsko-tajwańskiej współpracy gospodarczej”.


Następnym etapem wizyty było spotkanie z prezydent Tajwanu Tsai Ing-wen, jak również z działaczami reprezentującymi organizacje praw człowieka. Prezydent podziękowała Pelosi za jej wsparcie i oświadczyła, że Tajwan nie będzie rezygnować w obliczu zwiększonych zagrożeń wojskowych – poinformowała agencja Reutera.


Relacje Chiny-USA


Chociaż Pelosi nie jest pierwszym spikerem Izby, który udał się na Tajwan – Newt Gingrich odwiedził wyspę w 1997 roku – jej wizyta ma miejsce w momencie, gdy stosunki między Pekinem a Waszyngtonem gwałtownie się pogorszyły, a Chiny są znacznie potężniejszą siłą gospodarczą, militarną i geopolityczną niż ćwierć wieku temu – przypomina Reuters.


Chiny uważają Tajwan za część swojego terytorium i nigdy nie wyrzekły się użycia siły w celu podporządkowania go sobie. Stany Zjednoczone ostrzegły Chiny przed wykorzystaniem wizyty jako pretekstu do akcji militarnej przeciwko Tajwanowi. Chińskie ministerstwo spraw zagranicznych oświadczyło, że wizyta Pelosi poważnie szkodzi pokojowi i stabilności w Cieśninie Tajwańskiej, oraz „ma poważny wpływ na polityczne podstawy stosunków Chiny-USA i poważnie narusza suwerenność i integralność terytorialną Chin”.


W środę chiński władze ogłosił wstrzymanie importu z Tajwanu kilku artykułów rolniczych, a ministerstwo handlu zawiesiło eksport naturalnego piasku na Tajwan.
Krótko po przybyciu Pelosi, chińska armia ogłosiła ćwiczenia powietrzne i morskie w pobliżu wyspy oraz próbne wystrzelenie konwencjonalnych pocisków na morzu na wschód od Tajwanu.


Tajwańskie ministerstwo obrony oświadczyło w środę, że przeprowadzone w tym tygodniu przez Chiny ćwiczenia z użyciem ostrej amunicji w pobliżu wyspy pokazały, że Pekin zamierza doprowadzić do destrukcji regionalnego pokoju i stabilności. Tajwan zwiększył poziom gotowości i będzie szybko i odpowiednio reagował na ćwiczenia – powiedział rzecznik ministerstwa obrony.


Ambasador Chin w Wielkiej Brytanii Zheng Zeguang zagroził natomiast „poważnymi konsekwencjami”, jeśli brytyjscy ustawodawcy odwiedzą Tajwan – poinformała agencja Reutera, cytując informacje zawarte we wtorkowym wydaniu brytyjskiego dziennika „The Guardian”.Twoje INFO - kontakt z TVP INFO


Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej