RAPORT

Prorosyjska era Tuska

„Tylko taki podmiot ma siłę, by bezpiecznie dla Polaków przeprowadzić transformację energetyczną”

Najnowsze

Popularne

– Duży koncern energetyczny jest bardziej atrakcyjny dla graczy na światowych rynkach, jest to też gwarancja bezpieczeństwa energetycznego kraju – mówił na antenie TVP Info prezes PKN Orlen. Daniel Obajtek tłumaczył, jakie będą skutki trwającej właśnie fuzji Orlenu z Lotosem oraz planowanego przejęcia PGNiG.

„Całowalibyśmy klamkę rosyjskiego tankowca”. Obajtek przypomina słowa Tuska o Lotosie

– Dziś całowalibyśmy klamkę rosyjskiego tankowca, gdyby nadal polityka wyglądała, jak wyglądała w 2011 r. – ocenił Daniel Obajtek. Podczas...

zobacz więcej

– Czym jesteśmy większą firmą, tym jesteśmy bardziej atrakcyjni. I bezpieczeństwo Polski między innymi właśnie na tym ma polegać. Tworzenie aktów prawnych, legislacji, to kwestia polityki. Stworzenie odpowiednich warunków, to jest kwestia dyplomacji. Ale to biznes ma nas zabezpieczyć i czym większym będziemy biznesem, tym będziemy bardziej atrakcyjni dla innych międzynarodowych firm, również wydobywczych. Dziś biznes polega na zawieraniu różnego rodzaju sojuszów. Jeżeli chcemy być w Polsce bezpieczni, musimy mieć dużą firmę, która będzie nam gwarantowała różnego rodzaju sojusze gospodarze, a to będzie gwarantowało bezpieczeństwo Polakom. Nie może biznes polegać na tym, że ciągle to my płacimy. Musimy się powiązać na tyle, by być silnym, odpornym na zawirowania – mówił szef Polskiego Koncernu Naftowego


Na pytanie o to, czy obecność na rynku światowym silniejszego polskiego koncernu „będzie oznaczała, że niektóre zakupy będzie można realizować taniej” odparł, że jest to „oczywistą rzeczą”. Prezes Orlenu przypomniał, że proces fuzji rozpoczął się przed wojną i przed pandemią, „i już wtedy ta fuzja miała uzasadnienie”. 


Odnosząc się do planowanego przejęcia przez Orlen PGNiG Obajtek przekonywał, że ta fuzja jest bardzo ważna, „bo dzięki niej bilansujemy zakupy, czyli realizujemy zakupy węglowodorów w całości”. – Czyli jesteśmy bardzo atrakcyjnym klientem. Po drugie przeprowadzimy transformację energetyczną. Taką transformację może przeprowadzić jedynie Orlen, bo jedynie Orlen ma siłę finansową, by przeprowadzić ją tak, by zabezpieczyć byt Polaków – tłumaczył Obajtek.  


Zobacz cały program z udziałem szefa PKN Orlen:Przeczytaj także: Daniel Obajtek: Nie łupimy konsumentów


W poniedziałek Orlen sfinalizował fuzję z Lotosem, a przejęcie PGNiG planowane jest na przełomie października i listopada - decyzję muszą jeszcze zaakceptować akcjonariusze obu firm, dlatego walne zgromadzenia w tej sprawie zaplanowano na wrzesień w przypadku Orlenu i październik w przypadku PGNiG. 


14 lipca 2020 roku PKN ORLEN otrzymał od Komisji Europejskiej warunkową zgodę na przejęcie Grupy LOTOS. W sierpniu 2020 roku PKN ORLEN podpisał porozumienie ze Skarbem Państwa i Grupą LOTOS, dotyczące realizacji transakcji nabycia akcji gdańskiej grupy, a w konsekwencji przejęcia nad nią kontroli kapitałowej. Struktura transakcji została potwierdzona w maju 2021 roku w porozumieniu pomiędzy Ministerstwem Aktywów Państwowych a PKN ORLEN, Grupą LOTOS oraz PGNiG. 

 

W styczniu 2022 roku w toku negocjacji PKN ORLEN przedstawił propozycję środków zaradczych i partnerów do ich zrealizowania, których w pełni zaakceptowała Komisja Europejska, wydając finalną zgodę w czerwcu 2022 roku. Połączenie z Grupą LOTOS w lipcu zaakceptowali akcjonariusze PKN ORLEN zdecydowaną większością 98,3 procent głosów. Wcześniej korzystną decyzję w tej sprawie podjęło prawie 99 procent akcjonariuszy Grupy LOTOS. Na koniec Sąd Rejonowy w Łodzi zarejestrował połączenie obu spółek, co jest ostatnim krokiem w kierunku ich konsolidacji.  

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej