RAPORT

Pogarda

Horała o CPK: Każdy wywłaszczony otrzyma godziwe odszkodowanie

Najnowsze

Popularne

Chcemy, by osoby wywłaszczone pod budowę CPK dostały godziwe odszkodowanie powyżej wartości rynkowej ich nieruchomości – zapewniał we wtorek pełnomocnik rządu ds. CPK Marcin Horała. Nie zgodził się z zarzutami Donalda Tuska, który podważa zasadność budowy CPK.

Opozycja przeciwna projektowi ustawy o usprawnieniu inwestycji CPK

Wszystkie kluby i koła opozycyjne zapowiedziały w środę w Sejmie, że nie poprą projektu ustawy o usprawnieniu inwestycji CPK. Koalicja Obywatelska...

zobacz więcej

We wtorek wiceminister funduszy i polityki regionalnej oraz pełnomocnik rządu do spraw Centralnego Portu Komunikacyjnego Marcin Horała odniósł się do słów przewodniczącego Platformy Obywatelskiej Donalda Tuska, który podczas spotkania z mieszkańcami Mokrego – dzielnicy Mikołowa (Śląskie) podważał zasadność budowy CPK. Według Horały przewodniczący PO „kłamał” w sprawie przebiegu rządowej inwestycji.


To, że Donald Tusk kłamie, to można powiedzieć, nie nowina – powiedział wiceminister.


Według Horały pierwszym kłamstwem Donalda Tuska jest to, że nikt nie rozmawia z ludźmi i nie ma konsultacji.– Dla samego odcinka śląskiego, bo dzisiaj na Śląsku padły te słowa, odbyły się dwie tury konsultacji społecznych – przekonywał wiceminister. Dodał, że podczas konsultacji złożono ponad 7 tys. ankiet, a przed nami kolejna tura konsultacji, które będą trwały jeszcze „cały następny rok”.


Zdaniem pełnomocnika rządu ds. CPK, kolejnym kłamstwem szefa PO, miało być stwierdzenie, jakoby za rządów Platformy „podczas inwestycji nie było protestów, bo dali ludziom satysfakcję materialną”. 

– Pamiętamy, te wszystkie dramatyczne sceny, chociażby polskich podwykonawców branży budowlanej, którą doprowadzono do bankructwa na ogromnym procesie inwestycyjnym podczas budowania autostrad i Euro 2012 – przekonywał Horała. – Dawano taką satysfakcję materialną, że pół polskiej branży budowlanej zbankrutowało, zamiast się rozwinąć na tym portfelu zamówień – ocenił.

„Manipulacja opozycji o milionowych stratach CPK”. Reakcja wiceministra

Politycy opozycji, którzy krytykowali budowę zapory na granicy z Białorusią, ViaCarpatia, kanału na Mierzei Wiślanej i Baltic Pipe, teraz coraz...

zobacz więcej

„Kwoty wyssane z palca”Horała nie zgodził się z twierdzeniami Donalda Tuska, że koszt budowy CPK miałby przekroczyć 400 mld zł. – To jest bzdura (...) to są kwoty wyssane z palca – zapewniał wiceminister.


Pełnomocnik dodał, że nie zgadza się również ekspertyzami, na które powołuje się Tusk, według których na inwestycji miałoby ucierpieć nawet 200 tys. osób. – Prawdziwi eksperci, z renomowanej, międzynarodowej firmy audytorskiej A.T Kearney, oszacowali, że nie 200 tysięcy, ale 300 tysięcy nie ucierpi, ale zyska wysokospecjalistyczne miejsca pracy w wyniku realizacji programu inwestycyjnego CPK – mówił.


Horała odniósł się również do zarzutów szefa PO, jakoby z punktu widzenia komunikacyjnego Polski CPK nie miało większego sensu. Wiceminister zauważył, że obecny ruch lotniczy wraca do tego poziomu intensywności, jaki był notowany przed pandemią. Zwrócił uwagę, że Lotnisko Chopina w Warszawie będzie „lada moment” wypełnione i zacznie tracić połączenia, ponieważ nie będzie ono w stanie ich obsłużyć.

CPK coraz bliżej. Nowy projekt w Sejmie

Ustawa o usprawnieniu procesu inwestycyjnego to kolejny krok w ramach przygotowań do budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego – wskazał pełnomocnik...

zobacz więcej

„Godziwe odszkodowania”


Wiceminister nie zgodził się też z krytyką procedowanej nowelizacji ustawy dotyczącej rekompensat za wywłaszczenia pod inwestycje użyteczności publicznej. Ocenił, że nowe przepisy będą korzystniejsze od obecnie obowiązujących, które funkcjonowały także za rządów PO.


– Tu jest pewna konsekwencja, że nie chce, aby wywłaszczani mieszkańcy mieli lepiej, mieli lepsze rekompensaty (...) Proponujemy 120 proc. do wyceny dla nieruchomości niezabudowanych, 140 proc. dla nieruchomości zabudowanych. No to jest lepiej, niż (...) te gołe 100 proc., które obowiązywały za rządów Platformy – powiedział Horała.

Pełnomocnik przyznał, że będą niezadowoleni w związku z wywłaszczeniami. Zapewniał jednak, że rząd chce takim osobom dać „godziwe odszkodowanie, powyżej wartości rynkowej ich nieruchomości, tak - że w wyniku tego wywłaszczenia wartość ich majątku trochę wzrośnie”.


– To jest godziwa propozycja, ona jest zawarta w ustawie, która jest obecnie procedowana w Sejmie, a opozycja zrobiła wszystko, aby te korzystne dla mieszkańców (...) rozwiązania odsunąć w czasie, korzystając z chwilowej większości na sali obrad komisji, uchwaliła wysłuchanie publiczne, co powoduje, że o dwa miesiące później te korzystne dla mieszkańców rozwiązania wejdą w życie. Ale to jest drobny problem: one w życie wejdą. Każdy, kogo na koniec dnia trzeba będzie niestety wywłaszczyć, otrzyma godziwe odszkodowanie – powiedział.

CPK: 11 wykonawców dokumentacji projektowej inwestycji kolejowych

Spółka Centralny Port Komunikacyjny wyłoniła jedenastu wykonawców dokumentacji projektowej dla kolejowych inwestycji CPK; szacowana wartość...

zobacz więcej

Wzrost bezpieczeństwa Polski


Pełnomocnik nie zgodził się także ze stwierdzeniami jakoby CPK miałby być niebezpieczny z militarnego punktu widzenia dla Polski. Przekonywał, że jest odwrotnie.


– Eksperci tacy jak np. generał Ben Hodges, były głównodowodzący wojsk amerykańskich w Europie, czy np. polski generał Wroński, były dowódca wojsk zmotoryzowanych i aeromobilnych, podkreślają, że rozwój sieci transportowej jest Polsce niezwykle potrzebny.


Dzięki CPK lawinowo wzrośnie mobilność militarna na wschodniej flance NATO – mówił, dodając, że poziom bezpieczeństwa Polski „znacząco wzrośnie”.


Marcin Horała ocenił, że Donald Tusk „niepotrzebnie straszy ludzi”. – Jeszcze raz podkreślę: zgodnie z przepisami prawa, zgodnie z wieloetapową procedurą zespół ekspertów stara się wybrać możliwie najlepszą lokalizację, uwzględniając aspekty techniczne, środowiskowe i społeczne – zapewniał wiceminister.


Centralny Port Komunikacyjny to planowany węzeł przesiadkowy między Warszawą a Łodzią, który ma zintegrować transport lotniczy, kolejowy i drogowy. W jego ramach na ok. 3 tys. ha ma powstać Port Lotniczy Solidarność, który w pierwszym etapie ma obsługiwać 45 mln pasażerów rocznie. CPK ma być budowany wraz z realizacją niezbędnych połączeń z komponentami sieci kolejowej i drogowej.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej