RAPORT

Pogarda

Sensacyjne odkrycie polsko-włoskiej misji w Egipcie. Natrafiono na świątynię solarną

Odkrycia polsko-włoskiej ekipy archeologicznej w Egipcie (fot. Facebook/tourismandantiq)
Odkrycia polsko-włoskiej ekipy archeologicznej w Egipcie (fot. Facebook/tourismandantiq)

Najnowsze

Popularne

W miejscowości Abu Gurab w północno-wschodnim Egipcie polsko-włoska ekipa archeologiczna odkryła pozostałości budowli sprzed 4500 lat. Według badaczy to część jednej z sześciu świątyń solarnych z okresu V dynastii.

Archeolodzy trafili na miejsce starożytnych bankietów na Cyprze

Archeolodzy odkryli w Nea Pafos na Cyprze, wykute w podłożu skalnym, miejsce bankietów sakralnych na wolnym powietrzu, które ma 2 tys. lat....

zobacz więcej

Wspólna misja polsko-włoska podczas wykopalisk w staroegipskiej nekropolii Abusir natrafiła na pozostałości ceglanego budynku w pobliżu świątyni słonecznej Niuserra. Według wstępnych badań przeprowadzonych przez archeologów byłaby to jedna z czterech brakujących świątyń słonecznych wzniesionych przez władców V dynastii, bardzo przywiązanych do mitologii heliopolitańskiej, którzy jako pierwsi przyjęli tytuł „synów Re”. Odkrycie to potwierdziło Ministerstwo Turystyki i Starożytności Egiptu.

 

Sekretarz generalny Najwyższej Rady Starożytności egipskich dr Mostafa Waziri ogłosił, że do pozostałości budynku archeologowie dostali się poprzez wapienne wejście, które prowadzi do obszaru pomiędzy magazynami na północy a dużym dziedzińcem na zachodzie, charakteryzującym się podłogą w duże kamienne bloki.


Zobacz także: Odkopano ruiny miasta zamieszkałego przez Majów

 

Ponadto ekipa archeologów znalazła też szereg przedmiotów z ceramiki, prawdopodobnie używanych do rytu fundacyjnego świątyni. Szefowa misji Uniwersytetu w Neapolu dr Rosanna Pirelli zwróciła uwagę na odkrycie pieczęci z nazwiskami królewskimi, w tym z imieniem faraona Szepseskare. Jak wyjaśniała, odkrycie to mogłoby dostarczyć nowych informacji dotyczących życia i działalności tego władcy z V dynastii.

Profesor egiptologii i szef delegacji z Instytutu Kultur Śródziemnomorskich i Orientalnych PAN w Warszawie Massimiliano Nuzzolo potwierdził, że misja zakończy swoje prace w najbliższym czasie.
Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej