RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Gazprom podał dane o wydobyciu gazu. Widoczny trend

Gazprom podał dane nt. wydobycia gazu w 2022 r. (fot. Shutterstock/Adam Radosavljevic)
Gazprom podał dane nt. wydobycia gazu w 2022 r. (fot. Shutterstock/Adam Radosavljevic)

Najnowsze

Popularne

Od tygodni docierały pogłoski o tym, że rosyjskie koncerny nie mają wręcz co zrobić z nadpodażą wydobywanego gazu i proszą władze o pozwolenie na spalanie surowca. Teraz kłopotliwa sytuacja Kremla znalazła potwierdzenie – rosyjski Gazprom poinformował o spadku wydobycia gazu w ciągu pierwszych siedmiu miesięcy 2022 r. Nie pomogły nawet Chiny.

Niemcy odbijają piłeczkę. Co dalej z niesławną turbiną dla Nord Stream 1?

Niemiecki Siemens poinformował w poniedziałek, że serwisowana niedawno w Kanadzie turbina, której brak – według Moskwy – ogranicza przepustowość...

zobacz więcej

„Według wstępnych danych Gazprom wydobył 262,4 mld metrów sześciennych gazu, czyli o 12 proc. (35,8 mld m sześc.) mniej niż przed rokiem” – poinformowała w poniedziałek spółka na Telegramie. 

 

Gwałtowny spadek popytu na rosyjski gaz 

  

Na taki wynik wpłynął gwałtowny spadek popytu z zagranicy – aż o ponad jedną trzecią (34,7 proc.) – komentuje niemiecki portal RND. Za granicę sprzedano ok. 40 mld. m sześc. mniej niż w analogicznym okresie 2021 r. „To skutek odcięcia dostaw do Europy, Moskwa ograniczyła m.in. eksport gazu bałtyckim rurociągiem Nord Stream 1” – podkreśla serwis. 

  

Portal zwraca uwagę, że jedynym kierunkiem, w którym rozwija się eksport rosyjskiego gazu są Chiny, do których surowiec sprowadzany jest rurociągiem „Siła Syberii”. Jednak wielkości dostaw rosyjskiego gazu do Chin nie można porównywać z eksportem do Europy – zaznacza RND. W 2021 r. 

 

Chiny uratują Gazprom? Bzdura 

 

Gazprom wyeksportował za pośrednictwem „Siły Syberii” zaledwie 10,39 m sześc. gazu. W tym samym czasie do Europy i Turcji sprowadzono ok. 180 mld m sześc. surowca. 

  

Kreml zdaje się jednak nic sobie z tego nie robić. Gazprom ogłosił bowiem w sobotę, że wstrzymuje dostawy gazu na Łotwę. To kolejny kraj – m.in. po Polsce, Bułgarii i Danii – do którego rosyjski koncern wstrzymał dostawy surowca w związku z odmową płacenia przez te państwa za gaz w rublach. 

 

Zobacz także: Putin igra z gazem. Europa nie poddaje się szantażyście 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej