RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Chorobę Alzheimera wywołują powszechne infekcje? Nowa teoria

Mimo wielu lat badań przyczyny powstawania choroby Alzheimera pozostają tajemnicą (fot. Shutterstock/Photographee.eu)
Mimo wielu lat badań przyczyny powstawania choroby Alzheimera pozostają tajemnicą (fot. Shutterstock/Photographee.eu)

Wirus ospy wietrznej i półpaśca może aktywować ukryte w komórkach nerwowych, również powszechne wirusy herpes (HSV), co z kolei może uruchamiać reakcje prowadzące do rozwoju choroby Alzeimera. Wskazują na to badania z hodowanym w laboratorium modelem tkanki mózgu.

Naukowcy stworzyli biomateriał, który naśladuje chrząstkę

Opracowano miękki, ale wytrzymały, biozgodny materiał, który może pozwolić na tworzenie zastępczych chrząstek i ścięgien. Można go wykorzystać w...

zobacz więcej

Mimo wielu lat badań przyczyny powstawania choroby Alzheimera pozostają tajemnicą. Naukowcy z Tufts University i University of Oxford przedstawili właśnie zupełnie nową teorię na ten temat popartą laboratoryjnymi eksperymentami. 

 

W badaniach z użyciem trójwymiarowej tkanki naśladującej mózg pokazali, że wirus VZV (powodujący ospę wietrzną i półpasiec) może aktywować obecnego w komórkach nerwowych wirusa HSV–1 (opryszczki wargowej), co uaktywnia pierwsze etapy rozwoju choroby Alzheimera. 

 

Wirus HSV–1, którym zakażona jest znaczna część ludzkiej populacji, zwykle pozostaje uśpiony w neuronach, w mózgu. Kiedy się aktywuje, prowadzi to do akumulacji nieprawidłowych białek tau i beta–amyloidu oraz śmierci komórek nerwowych – wskazał eksperyment. Z kolei ten wirus ma ścisły związek z VZV. 

Odkryto uśpioną czarną dziurę gwiazdową. Ma masę 9 razy większą niż Słońce [WIDEO]

zobacz więcej

„Nasze wyniki wskazują na pewną główną ścieżkę prowadzącą do choroby Alzheimera. Infekcja VZV powoduje reakcje zapalne, które wybudzają HSV–1 ukrytego w mózgu” – wyjaśnia dr Dana Cairns z Tufts University. 


Podejrzenia padły już wcześniej


Na wirusa HSV podejrzenia padły już wcześniej. „Pracowaliśmy na bazie dobrze udokumentowanych dowodów, według których HSV–1 ma związek z większym ryzykiem choroby Alzheimera” – zwraca uwagę jeden z badaczy, prof. David Kaplan. 

 

„Wiemy, że istnieje korelacja między HSV–1 i chorobą Alzheimera, a niektórzy specjaliści sugerowali udział VZV. Nie znaliśmy jednak sekwencji wydarzeń, w której wirusy uruchamiają chorobę. Myślę, że mamy teraz dowody pokazujące te wydarzenia” – podkreśla ekspert. 

 

Badacze, powołując się na dane WHO przypominają, że HSV–1 zakażonych jest na świecie 3,7 mld ludzi poniżej 50. roku życia. W większości wypadków infekcja nie daje żadnych objawów. 

Rozmowa z ekspertem. „Alergia może zabić”

Są alergie, które są niebezpieczne. Najbardziej dramatyczny przebieg alergii to jest anafilaksja, która – kończąc się wstrząsem anafilaktycznym -...

zobacz więcej

Kiedy jednak wirus się uaktywni, powoduje zapalenia w nerwach i skórze, powodując bolesne owrzodzenia. VZV także jest wyjątkowo powszechny – przed 20. rokiem życia zakażeniu ulega 95 proc. ludzi. W wielu przypadkach pojawia się ospa wietrzna. Wirus także jednak pozostaje ukryty w komórkach nerwowych i może czasami, w późniejszym czasie powodować półpasiec. W którymś momencie życia choroba może się rozwinąć nawet u 1/3 ludzi – podają naukowcy. 

 

Jeśli chodzi o sam eksperyment, to opierał się ona na wykorzystaniu mierzącej 6–mm przypominającej tankę mózgową struktury opracowanej na bazie kolagenu, białek jedwabiu i neuronalnych komórek macierzystych. 

 

Rozwijające się w niej neurony komunikowały się między sobą, podobnie jak to się dzieje w żywym mózgu. Towarzyszyły im typowe dla mózgu, wspierające neurony komórki gleju. 

Laboratorium w kosmosie. Chiny wystrzeliły rakietę [WIDEO]

Z kosmodromu Wenchang na wyspie Hajnan w południowych Chinach wystartowała w niedzielę rakieta z modułem laboratoryjnym Wentian, drugim elementem...

zobacz więcej

Infekcja neuronów samym wirusem VZV nie powodowała reakcji typowych dla choroby Alzheimera – akumulacji białka tau i beta–amyloidu czy zaburzeń pracy komórek. Jeśli jednak komórki nerwowe przechowywały uśpione wirusy HSV–1, następowało wybudzenie zarazka i kaskada reakcji typowych dla choroby. Naukowcu zauważyli też nasilone reakcje zapalne. Tymczasem wiele badań wskazywało już na zapalenia w tkance mózgu spowodowane przez VZV. 


„Wirusy te mogą spowodować kłopoty”


„To podwójne uderzenie ze strony dwóch wirusów, które są powszechne i w pojedynkę całkowicie niegroźne. Laboratoryjne testy pokazują jednak, że jeśli ekspozycja na VZV uruchomi HSV–1, to razem wirusy te mogą spowodować kłopoty” – mówi dr Cairns. „Możliwe jest także, że inne infekcje oraz zależności przyczynowo–skutkowe mogą prowadzić do choroby Alzheimera. Takie czynniki ryzyka jak urazy głowy, otyłość, picie alkoholu mogą także wpływać na uruchomienie się HSV–1 w mózgu” – podkreśla badaczka. 

 

Wielokrotne aktywowanie się HSV–1 w ciągu życia, może więc zdaniem naukowców prowadzić do choroby Alzheimera. Wyniki zgadzałyby się z danymi na temat wpływu szczepionek przeciwko VZV, które zmniejszają ryzyko demencji. Badacze zwracają jednocześnie uwagę, że zarówno HSV–1, jak i VZV mogą się aktywować w czasie COVID–19. W tych przypadkach zasadna może więc być obserwacja pacjentów pod kątem zaburzeń neurologicznych podkreślają. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej