RAPORT

Wojna na Ukrainie

Nie tylko „czternastki”. Przypominamy, kto może ubiegać się o „500 Plus dla seniora”

Zasady przyznawania świadczenia „500 Plus dla seniora” (fot. PAP/Tytus Żmijewski)
Zasady przyznawania świadczenia „500 Plus dla seniora” (fot. PAP/Tytus Żmijewski)

Już wkrótce Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpocznie wypłatę „czternastek”. To jednak niejedyne świadczenie, o które mogą ubiegać się seniorzy. Osoby najniżej uposażone mogą wnioskować o tzw. 500 Plus dla seniora. Nie chodzi zresztą tylko o osoby starsze. Przypominamy, jakie warunki należy spełnić.

Emerytury stażowe znów wracają na agendę

W ostatnich dniach jak bumerang wrócił temat emerytur stażowych, dzięki wypowiedzi prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego na spotkaniu w Koninie. Szef...

zobacz więcej

Świadczenie, o którym mowa, zostało wprowadzone jesienią 2019 roku i jest skierowane dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji. Nie dotyczy więc – mimo potocznej nazwy – jedynie seniorów czy emerytów. To jednak oni są w głównej mierze odbiorcami tzw. 500 Plus dla seniora. 

 

„500 Plus dla seniora” – zasady świadczenia 

 

Dodatek w wysokości 500 zł mogą pobierać emeryci, renciści, a także osoby pobierające inne świadczenia, choć jest pewien warunek: łączna wysokość otrzymywanej pomocy nie może przekraczać 1396,13 zł brutto. 

 

W przypadku przekroczenia tej kwoty kwota 500 zł zostanie odpowiednio pomniejszona o tyle, ile przekroczono próg. A więc osoby otrzymujące emeryturę lub rentę w wysokości 1896,13 zł lub więcej, nie dostaną nowego świadczenia. 

 

Wnioski można składać w oddziałach Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i w internetowym serwisie PUE ZUS. 

 

Emerytury wzrosną nawet o 10 procent? Do tego „czternastka” 

 

A to nie wszystko, co rządzący przygotowali emerytom. W ubiegłym tygodniu minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg powiedziała, że w 2023 roku emerytury wzrosną o wskaźnik inflacji plus 20 procent wskaźnika wzrostu płac. Oznacza to, że świadczenia dla emerytów mogą być wyższe o około 10 procent. Wyższe emerytury będą wypłacane od marca. 

 

A oprócz waloryzacji emerytur przewidziane jest także wsparcie dla seniorów w postaci trzynastej emerytury. Jeszcze w tym roku emeryci i renciści otrzymają również czternastą emeryturę – wypłaty tego świadczenia przewidziane są już w sierpniu. 

 

Czytaj więcej: Kiedy wypłata „czternastki” 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej