RAPORT

Wojna na Ukrainie

Ekspertka o najbardziej oczekiwanych zmianach w Kodeksie pracy

Polska ma wprowadzić przepisy z dwóch unijnych dyrektyw (fot. Shutterstock/Yuganov Konstantin)
Polska ma wprowadzić przepisy z dwóch unijnych dyrektyw (fot. Shutterstock/Yuganov Konstantin)

Najbardziej wyczekiwanymi zmianami w Kodeksie pracy są regulacje dotyczące pracy zdalnej – ocenia dyrektorka HR w agencji zatrudnienia Trenkwalder Joanna Rutkowska. Dla pracodawców uregulowanie przepisami prawa takiej formy pracy jest bardzo ważne – dodaje.

Jak długa przerwa zawodowa na urodzenie dziecka? „To powinna być decyzja rodziny”

Przerwa zawodowa związana z narodzinami dziecka powinna być społecznie respektowana i doceniana; potoczne twierdzenia o „siedzeniu w domu” są...

zobacz więcej

Polska ma wprowadzić przepisy z dwóch unijnych dyrektyw z obszaru Kodeksu pracy – dyrektywę ws. przejrzystych i przewidywalnych warunków pracy i dyrektywę rodzicielską. 


Dyrektorka HR w agencji zatrudnienia Trenkwalder Joanna Rutkowska przypomniała, że zmiany mają regulować m.in. zasady zawierania umów o pracę, w tym o pracę na okres próbny, zwiększyć elastyczność pracy, wydłużyć urlopy rodzicielskie z 32 do 41 tygodni, przy czym 9 tygodni będzie przysługiwało wyłącznie ojcu dziecka. Zwiększają też zasiłek macierzyński za cały okres urlopu rodzicielskiego, wprowadzają nowe dni wolne (nieodpłatny urlop opiekuńczy czy zwolnienie od pracy z powodu działania siły wyższej), regulują także długo oczekiwane i przez pracodawców, i przez pracowników zasady pracy zdalnej. 


„Kodeksowa rewolucja” 


– Już dziś wiadomo, że zmiany w Kodeksie pracy będą znaczące. Dla pracodawców największą bolączką jest brak informacji o ostatecznym kształcie zmian, terminie ich ogłoszenia, a co najbardziej istotne, terminie ich wejścia w życie. Jeśli będzie to tylko 14 dni, pracodawcy mogą mieć duże problemy z wdrożeniem ich w swoich przedsiębiorstwach – oceniła Joanna Rutkowska. 


Jak zaznaczyła, chociaż ogólny zarys planowanych zmian w Kodeksie pracy jest znany, to jednak brak ostatecznych zapisów i informacji o terminie ich wdrożenia znacznie utrudnia pracodawcom przygotowanie się do „kodeksowej rewolucji”. 

Praca zdalna. Minister zapowiada zmiany w Kodeksie pracy i wyjaśnia

Potrzebne są zmiany na rynku pracy, uelastycznienie pracy. Pandemia pokazała, że praca zdalna się sprawdziła, chcemy ją unormować w Kodeksie pracy,...

zobacz więcej

Jej zdaniem pracodawcy nie powinni czekać na ogłoszenie zmian w Kodeksie pracy, ale już dzisiaj zastanowić się, w jakim stopniu dotkną one ich organizacje oraz ustalić, jakie działy w organizacji będą musiały zostać zaangażowane w ich wdrożenie. 


Praca zdalna 


Rutkowska radzi pracodawcom, aby przyjrzeć się kadrom – ilu mają pracowników, którzy będą korzystać z urlopów rodzicielskich, jakiego rodzaju umowy mają lub planują zawrzeć, jaki jest schemat zatrudniania pracowników, a także czy coś zamierzają zmienić w tym zakresie, jeśli zmiany wejdą w planowanym kształcie - wskazała. 

Ekspertka zwróciła uwagę na aspekty dotyczące pracy zdalnej. – Do tej pory firmy korzystały z wypracowanych w trakcie pandemii wewnętrznych regulaminów i zapisów. Teraz dobrze byłoby sprawdzić, które kwestie już znajdują się w naszych procedurach, a które obszary wymagają uzupełnienia – oceniła. Stwierdziła, że „dla pracodawców, uregulowanie przepisami prawa pracy zdalnej jest więc bardzo ważne i chyba najbardziej wyczekiwane spośród planowanych zmian w Kodeksie pracy”. 


– Bez względu na to, kiedy i w jakim kształcie wejdzie nowelizacja Kodeksu pracy, niezwykle istotne z punktu widzenia pracodawców jest to, aby ustawodawca dał im odpowiedni bufor czasowy na wdrożenie zmian – uważa Rutkowska. – Są to bowiem zmiany rozległe, które wymagają globalnego zaangażowania organizacji, odpowiedniego przygotowania się, a także dostosowania wielu procesów i procedur. Standardowe 14 dni od ogłoszenia nowych przepisów może nie wystarczyć przedsiębiorcom na wdrożenie tak rozległych zmian w swoich organizacjach – podsumowała. 


Trenkwalder jest częścią międzynarodowej grupy Trenkwalder International AG, jest dostawcą usług kadrowych (m.in. rozwiązaniami z zakresu rekrutacji i outsourcingu) w Europie centralnej i wschodniej. Spółka współpracuje z ponad 10 000 firm i działa na terenie 17 krajów Europy, w tym w Polsce. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej