RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Połączenie Orlenu z Lotosem. Obajtek: Musi być jedna mocna firma w Polsce i za granicą

Najnowsze

Popularne

Proces rejestracji połączenia PKN Orlen i Grupy Lotos zamyka proces fuzji, która staje się faktem; połączona firma będzie coraz większym kołem zamachowym dla całej polskiej gospodarki – oświadczył w poniedziałek prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. Zapowiedział, że w planach jest też przejęcie Grupy PGNiG na przełomie października i listopada.

Obajtek o połączeniu Orlenu i Lotosu: Wzmocnienie firm i miejsc pracy

Połączenie PKN Orlen i Grupy Lotos spowoduje wzmocnienie tych podmiotów, wzmocnienie miejsc pracy i stworzy szansę na dalszy rozwój – powiedział...

zobacz więcej

W poniedziałek PKN Orlen podał, że wpis o jego połączeniu z Grupą Lotos został zamieszczony przez Sąd Rejonowy dla Łodzi-Śródmieścia w Łodzi XX Wydział Gospodarczy KRS w rejestrze przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego.

 

– Proces rejestracji zamyka proces fuzji. Dziś fuzja staje się faktem. Dziś jesteśmy połączonym koncernem, koncernem o bardzo dużym znaczeniu. To wielki dzień w polskiej gospodarce. To wielki dzień dla rozwoju firm. Patrzymy w przyszłość. Połączona firma będzie coraz bardziej większym kołem zamachowym dla całej naszej gospodarki. Będzie wzmacniała polską gospodarkę – powiedział w poniedziałek podczas konferencji prasowej w Gdańsku prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.

 

Koncern przekazał w poniedziałek, że połączenie przeprowadzone zostało poprzez przeniesienie całego majątku Grupy Lotos, obejmującego wszystkie prawa i obowiązki (aktywa i pasywa) Grupy Lotos – spółki przejmowanej, na spółkę przejmującą, przy jednoczesnym podwyższeniu kapitału zakładowego spółki w drodze emisji akcji połączeniowych, które zostaną wydane akcjonariuszom Grupy Lotos. W związku z połączeniem kapitał zakładowy PKN Orlen został podwyższony z kwoty 534 mln 636 tys. 326,25 zł do kwoty 783 mln 59 tys. 906,25 zł.

 

Czytaj także: PKN Orlen i Grupa Lotos jedną firmą. „To optymalizacja kosztów zakupu ropy”

 

Jak wyjaśniono w komunikacie, „połączenie nastąpiło z dniem jego wpisania do rejestru właściwego, według siedziby PKN Orlen”. „Wpis ten wywołuje skutek wykreślenia Grupy Lotos z rejestru. Z dniem 1 sierpnia 2022 r. spółka wstąpiła we wszystkie prawa i obowiązki Grupy Lotos”, zgodnie z przepisem art. 494 par. 1 Kodeksu Spółek Handlowych - podał koncern.

Premier o fuzji Orlenu i Lotosu: Polska będzie w lepszym położeniu niż wielu konkurentów

Jestem przekonany, że jeśli fuzja PKN Orlen i Grupy Lotos dojdzie do skutku, to Polska będzie w lepszym położeniu niż wielu naszych konkurentów...

zobacz więcej

Podczas konferencji prasowej w Gdańsku prezes PKN Orlen podkreślił, iż kolejnym krokiem w budowaniu koncernu multienergetycznego będzie przejęcie PGNiG. – Planujemy przejąć Grupę PGNiG po rejestracji na przełomie października i listopada – oświadczył Obajtek. Jak dodał, w sprawie tego połączenia we wrześniu zbierze się Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie PKN Orlen, a w przypadku akcjonariuszy PGNiG obrady planowane są na październik.

 

– Budujemy następny element – stabilny koncern, który również będzie miał gaz. Zbilansujemy zakupy węglowodorów. To jest bardzo ważne w dzisiejszych czasach. To jest bardzo ważne, żebyśmy mieli odpowiednią wielkość by rozmawiać innymi koncernami narodowymi, choćby wydobywczymi – powiedział Obajtek.

 

Jak zaznaczył, połączony koncern na pewno będzie stawiać na transformację energetyczną i na pewno będzie realizował wspólną politykę zakupu węglowodorów, co zdecydowanie wzmocni bezpieczeństwo energetyczne Polski.

 

– Na pewno będziemy łączyć w Polsce wydobycie. Koniec działania, gdzie w Polsce mamy trzy firmy, które zajmują się wydobyciem. Musi być jedna, mocna firma w Polsce i jedna mocna firma za granicą, która nam będzie gwarantowała bezpieczne wydobycie i wydobycie, w które trzeba inwestować by zabezpieczyć przyszłość Polaków i regionu – ocenił prezes PKN Orlen.


Twoje INFO - kontakt z TVP INFO


Obajtek zapowiedział jednocześnie, iż koncern przygotowuje się do aktualizacji strategii. – Ogłosimy nową, zaktualizowaną strategię na przełomie roku – oznajmił prezes PKN Orlen. Jak dodał, filarami zaktualizowanej strategii połączonego koncernu będą: bezpieczeństwo Polski i regionu, transformacja energetyczna oraz inwestycje w nowoczesne technologie, w tym segment petrochemiczny.

Premier o fuzji Orlenu i Lotosu: Polska będzie w lepszym położeniu niż wielu konkurentów

Jestem przekonany, że jeśli fuzja PKN Orlen i Grupy Lotos dojdzie do skutku, to Polska będzie w lepszym położeniu niż wielu naszych konkurentów...

zobacz więcej

Pod koniec lipca PKN Orlen i PGNiG podpisały plan połączenia spółek; w zamian za jedną akcję PGNIG jego akcjonariusze otrzymają 0,0925 akcji Orlenu – podały wówczas obie spółki. Jak wyjaśniono, połączenie będzie polegało na przeniesieniu majątku PGNiG do PKN Orlen w zamian za akcje PKN Orlen przyznawane akcjonariuszom PGNiG.


Na początku czerwca tego roku zarządy PKN Orlen i Grupy Lotos uzgodniły i podpisały Plan Połączenia. Spółki ustaliły, że w zamian za 1 akcję Grupy Lotos akcjonariusze tej spółki otrzymają 1,075 akcji PKN Orlen. Informowano wówczas, że w momencie przejęcia akcjonariusze Grupy Lotos obejmą nowe akcje w podwyższonym kapitale zakładowym PKN Orlen i staną się, z dniem połączenia, akcjonariuszami tej spółki.


Warunkiem niezbędnym do finalizacji transakcji była zgoda akcjonariuszy obu spółek – Grupy Lotos i PKN Orlen, dotycząca warunków połączenia, co stało się w lipcu.

 

Wcześniej PKN Orlen zapowiadał, że zintegrowany podmiot będzie miał przychody na poziomie ok. 250 mld zł rocznie i będzie obsługiwał ok. 100 mln klientów w Europie, skutecznie konkurując na międzynarodowych rynkach i gwarantując zarazem bezpieczeństwo dostaw paliw i energii. Przyszły multienergetyczny koncern ma też rozwijać odnawialne źródła energii, w tym morskie i lądowe farmy wiatrowe oraz fotowoltaikę, jak również inwestować w paliwa alternatywne oraz małą energetykę jądrową i biomateriały.

List intencyjny w sprawie rozpoczęcia procesu przejęcia kontroli kapitałowej przez PKN Orlen nad Grupą Lotos koncern podpisał z ówczesnym Ministerstwem Energii 27 lutego 2018 r. Z kolei 20 czerwca tego roku PKN Orlen otrzymał od Komisji Europejskiej zgodę na połączenie z Grupą Lotos. Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej