RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Żniwa jak sprzed wieków. Jęczmień z „bogactwem składników” [WIDEO]

Kolejne, dawne odmiany zbóż wracają na pola. Bydgoscy naukowcy rozpoczęli żniwa jęczmieni, które nie są uprawiane od setek lat. Zboża wprawdzie przynoszą mniejsze plony, za to mają w sobie wiele naturalnych, prozdrowotnych składników. Dzisiaj takich odmian zbóż szuka coraz więcej konsumentów – informuje TVP3 Bydgoszcz.

Zmiany klimatu to nie tylko powodzie, susze... to także brak musztardy

Zmiany klimatu sprawiają, że coraz trudniej jest produkować musztardę. Kanada jest jednym z największych producentów gorczycy na świecie, ale susza...

zobacz więcej

Znaczenie żniw jest ogromne. – Idą pełną parą. Ziarno jest suche, plony nieco niższe niż w zeszłym roku, ale były problemy z opadami, więc tego się spodziewaliśmy – przyznaje Rafał Nowak z Politechniki Bydgoskiej.


Bydgoscy naukowcy, w ramach programu „Współpraca”, odtworzyli i upowszechnili dawne odmiany pszenic. Teraz przyszedł czas na zapomniany jęczmień: kapturkowy i czarny. Oprócz badań w laboratoriach, naukowcy prowadzą swoje działania na polach. Przywracanie pradawnych odmian ma duże znaczenie, bo wzbogacają różnorodność w środowisku, ale najważniejszy jest ich skład i wpływ na zdrowie człowieka.


Bogatsza dieta


– Staramy się wzbogacić naszą dietę o te składniki, które gdzieś już w obecnie uprawianych odmianach zanikają, bądź są w małych stężeniach. W starych gatunkach, w starych odmianach, które odtwarzamy, tych składników jest całe bogactwo – wyjaśnia prof. Małgorzata Szczepanek z Politechniki Bydgoskiej.


Pradawne odmiany jęczmienia mogą być wykorzystane między innymi do produkcji makaronów, jak również w browarnictwie. Uzyskiwane plony nie są wysokie, wahają się od 3,5 do 4 ton z hektara. Ale nie ilość tu się liczy a jakość. Po takie ziarno chętnie sięgają właściciele gospodarstw ekologicznych.

– Myślę, że tutaj ten rynek bioproduktów, zdrowej żywności cały czas rośnie, więc myślę, że cały czas będzie zapotrzebowanie, to rolnicy będą to coraz częściej uprawiać – prognozuje inż. Radosław Nowicki z Politechniki Bydgoskiej.


Takie są też obecnie trendy, by stawiać na ograniczanie chemii w gospodarowaniu, bo osób poszukujących produktów z takich gospodarstw jest i będzie coraz więcej – Nie należy się bać. Zmiany następują, już zmniejszamy ilość azotu, już są zmniejszone środki chemicznych środków ochrony roślin. Plony będą przede wszystkim wyższej jakości, będziemy mieć naprawdę rolnictwo na wyższym poziomie – wskazuje Sławomir Gacka z Polskiej Izby Technologii i Wyrobów Naturalnych.Twoje INFO - kontakt z TVP INFO


Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej