RAPORT

Tusk kontra Tusk

Zjadamy rekordowo dużo cukru. Lekarze biją na alarm [WIDEO]

Przeciętny Polak w ubiegłym roku zjadł 51 kilogramów cukru – wynika z najnowszego raportu Głównego Urzędu Statystycznego. To przeraża, bo to prawie o 20 kilogramów cukru więcej niż ponad 10 lat temu. Nie dziwi więc skąd tak ogromny problem nadwagi i otyłości – zwraca uwagę TVP3 Szczecin. Co piąty Polak ma problemy z nadwagą, która jest źródłem wielu chorób, w tym raka – alarmują lekarze.

„Każde ciało jest dobre na plażę”, ale... Twórcy kampanii wyretuszowali protezę nogi modelki

Miało być „body positive”, miało zachęcać do równego traktowania i szacunku „niezależnie od wyglądu” – a skończyło się skandalem, oburzeniem...

zobacz więcej

Dwa lata temu przeciętnie każdy Polak zjadał rocznie 45 kilogramów cukru. To już i tak dużo więcej niż kilka lat temu. Teraz znów padł kolejny rekord. W ubiegłym roku każdy z nas pochłonął 51 kilogramów cukru. – O ile sacharozy, czyli tego cukru prostego z cukierniczki jemy mniej, o tyle więcej jemy produktów słodkich i pijemy więcej słodkich napojów – mówi TVP3 Szczecin Małgorzata Koszur z Narodowego Funduszu Zdrowia w Szczecinie.


Zasada jest prosta – im bardziej przetworzony produkt, tym cukru jest więcej. To także świetny konserwant, poprawiający smak, dlatego producenci dodają go praktycznie do wszystkiego. – Na przykład ketchupy mają ogromną ilość cukru, a my nie kojarzymy tego, że tam jest po prostu cukier dodany. Dlatego warto czytać składy i ten cukier wyeliminować do minimum – tłumaczy dietetyk Anna Majchrowska.


Nadmiar cukru a nadwaga


Nadmiar cukru w diecie prowadzi do nadwagi, czyli stanu, który jest swoistym ostrzeżeniem przed problemami zdrowotnymi, a później do otyłości, która jest już poważnym schorzeniem. Nadprogramowe kilogramy wywołują cukrzycę, nadciśnienie, miażdżyce i raka. Lekarze ostrzegają przed 13. rodzajami nowotworów związanych z nadmierną masą ciała.


Nowotwór uwielbia słodkie otoczenia. Tak jak i my. Wszyscy uwielbiamy słodycze, wiec tutaj nie ma się co dziwić komórkom nowotworowym, one też bardzo lubią cukier – wyjaśnia dr hab. Magda Wiśniewska ze Szpitala Klinicznego nr 2 PUM w Szczecinie.

Cukier często jest też ukrywany w produktach pod różnymi nazwami. Fruktoza, syrop glukozowo-fruktozowy, laktoza, sacharoza – to wszystko cukier. Dlatego tak ważne jest czytanie etykiet. – To, co jest w pierwszej kolejności, to zazwyczaj jest tego najwięcej. Czyli nawet jeżeli cukier jest dodany, ale jest na końcu składu to znaczy, że jest go bardzo mało. Jeżeli w pierwszej kolejności, to wiemy, że jest go bardzo dużo – powiedziała Majchrowska.


Dietetycy i lekarze apelują – gotujmy w domu. Mamy wtedy kontrolę nad składem posiłków, a głód na słodkie – łatwo zaspokoić – sięgając po owoce, które też zawierają cukier, tyle że naturalny, czyli mniej szkodliwy dla naszego organizmu.Twoje INFO - kontakt z TVP INFO


Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej