RAPORT

Pogarda

Prorosyjski przekaz na łamach „GW”: Nord Stream 2 wsparciem demokratycznej Rosji

Emmanuel Macron chce się dogadywać z Władimirem Putinem (fot. Mikhail Svetlov/Getty Images)
Emmanuel Macron chce się dogadywać z Władimirem Putinem (fot. Mikhail Svetlov/Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Klaus Bachmann, niemiecki dziennikarz od lat mieszkający w Polsce, ocenił w rozmowie z „Gazetą Wyborczą”, że francuski prezydent Emmanuel Macron dobrze robi, rozmawiając z rosyjskim dyktatorem Władimirem Putinem. Postawił również tezę, że będący elementem polityki neoimperialnej Kremla gazociąg Nord Stream 2 może być elementem wsparcia demokratyzacji Rosji.

Rosjanie wyparci, znaleziono ciało cywila ze śladami tortur

W pobliżu dawnych pozycji rosyjskich w obwodzie kijowskim znaleziono ciało cywila, który przed śmiercią był poddawany torturom – poinformowała...

zobacz więcej

Czytaj więcej w raporcie: Wojna na Ukrainie

– Jak dotąd Putin zawsze eskalował, kiedy natrafił na opór. To nie jest jakaś cecha immanentna dyktatorów: Łukaszenka potrafi się wycofać, Erdogan też. Znam całą gamę dyktatorów, którzy są podatni na naciski. On nie. Będzie eskalować i warto ustalić, kiedy. A nie da się tego ustalić, nie rozmawiając z nim. Bo nawet Ławrow nie wie, kiedy to nastąpi. Podsumowując: Macron dobrze robi, że często rozmawia z Putinem – dowodził Bachmann.


Wykładowca akademicki został w tym kontekście spytany, czy słuszne są apele Macrona, by włączyć Rosję do nowej architektury bezpieczeństwa w Europie i „przestać ją upokarzać” – jak się wyraził.


Demontaż Nord Stream 2


– Tu się z nim też zgadzam, choć inaczej. Jeśli Rosja się zdemokratyzuje w sposób wiarygodny, to integrujmy się. Jestem też za tym, aby zostawić Nord Stream 2 i uruchomić go właśnie wtedy: by wspierać demokratyczną Rosję. Po co wtedy tanie, bezzwrotne kredyty, jak po upadku ZSRR, i „pomoc rozwojowa”? Niech nowa Rosja sama sobie zarabia walutę. A jeśli rozmontujemy NS2, to będzie znak, również dla Rosjan, że uważamy, że Rosja nigdy nie będzie demokratyczna, nigdy nie będzie obliczalna, nawet jeśli Putin ustąpi albo umrze – ocenił.


Bachmann przekonywał przy tym, że wierzy w demokratyzację Europy. – Nie uważam, że jakiś naród jest niedemokratyczny z natury. Pogląd, że „Rosjanie nigdy się nie zmienią”, że „cała historia i kultura Rosji jest przesiąknięta faszyzmem” albo że „Rosjanie zamordyzm mają we krwi”, to poglądy niemal rasistowskie, podobnie jak to, że „Polacy wyssali antysemityzm z mlekiem matki”. Demokratyzacja i budowanie państwa z zewnątrz ostatnio nie miały dobrej koniunktury.


Nord Stream 2 to w przyszłości narzędzie demokratyzacji Rosji - przewiduje w »GW« niemiecki dziennikarz, Klaus Bachmann. Prosi, żeby nie upokarzać Rosjan i dać im szansę” – skomentował na Twitterze Samuel Pereira, redaktor naczelny portalu tvp.info.Twoje INFO - kontakt z TVP INFOAplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej