RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Polszczyzna językiem urzędowym w Brazylii. Chodzi o wyjątkową gminę

„Polonia brazylijska dokonała rzeczy bezprecedensowej w swojej historii”. (fot. FB/Wspolnota Polska)
„Polonia brazylijska dokonała rzeczy bezprecedensowej w swojej historii”. (fot. FB/Wspolnota Polska)

Najnowsze

Popularne

Język polski dołączył do grona języków urzędowych w Gminie Aurea w stanie Rio Grande do Sul, obok języka portugalskiego, oficjalnego języka Federacyjnej Republiki Brazylii – informuje Stowarzyszenie Wspólnota Polska. W ocenie Stowarzyszenia Polonia brazylijska dokonała w ten sposób „rzeczy bezprecedensowej w swojej historii”.

Język polski na litewskiej maturze. Rzymkowski: To wielki sukces

Język polski będzie ponownie obowiązkowym przedmiotem na egzaminie maturalnym na Litwie. – Sprawę, która była kością niezgody między Polską a...

zobacz więcej

„To niewątpliwy dowód uznania dla wkładu naszych rodaków w rozwój społeczny i kulturalny Brazylii, a zwłaszcza miejsc, w których diaspora potomków polskich emigrantów – często z drugiej połowy XIX wieku – jest najliczniejsza” – czytamy w informacji opublikowanej przez „Wspólnotę Polską”.

Jak wyjaśniono, inicjatorem tego przedsięwzięcia jest Fabricio Vicroski (Wichrowski), działacz polonijny i przedstawiciel polskiej grupy etnicznej w Kolegium Sektorowym na rzecz Różnorodności Językowej w Rio Grande do Sul. Wsparcia udzieliły Centralna Reprezentacja Wspólnoty Brazylijsko-Polskiej BRASPOL, Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” oraz Instytutu Języka Polskiego.

„Obecnie projekt na podstawie którego uznano język polski jako jeden z urzędowych przekazany zostanie do innych gmin brazylijskich, w których podobnie jak w Aurea znaczący odsetek mieszkańców stanowią potomkowie polskich emigrantów. Należy liczyć, że spotka się z podobnym uznaniem i już niebawem zakres formalnego jego stosowania rozszerzy się w znaczącej skali” – czytamy w informacji. Stowarzyszenie Wspólnota Polska podkreśla, że „projekt współurzędowości języka polskiego jest częścią większej inicjatywy”.

Brazylia może podjąć zobowiązanie zachowania języka polskiego jako żywego świadectwa społecznego i kulturowego rozwoju kraju


„W planach jest inwentaryzacja i opracowanie funkcjonowania języka polskiego jako niematerialnego dziedzictwa kulturowego Brazylii, a w konsekwencji wpisanie go na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Skutkiem tego będzie - oprócz formalnego uznania - zobowiązanie prawne Republiki Brazylii do zachowania języka polskiego jako żywego świadectwa społecznego i kulturowego rozwoju kraju” – napisano.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej