RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Ambasador Szczerski w RB ONZ: Mówimy „nie” ruskiemu mirowi [WIDEO]

Rosjanie zaatakowali Odessę wkrótce po uzgodnieniu porozumienia (fot. Pavlo Gonchar/SOPA Images/LightRocket via Getty Images)
Rosjanie zaatakowali Odessę wkrótce po uzgodnieniu porozumienia (fot. Pavlo Gonchar/SOPA Images/LightRocket via Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Rosja nie może być traktowana jako wiarygodny partner i trudno ufać w jej szczerość w obliczu ataków na Odessę – powiedział w piątek ambasador RP przy ONZ Krzysztof Szczerski na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa dotyczącym porozumienia w sprawie odblokowania eksportu ukraińskiego zboża drogą morską.

Zełenski o eksporcie ukraińskiego zboża: Jesteśmy gotowi

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski odwiedził port w Czarnomorsku w pobliżu Odessy, gdzie trwa załadunek zboża na statek, który ma być pierwszą...

zobacz więcej

Czytaj więcej w raporcie: Wojna na Ukrainie

– Polska jest wdzięczna za wysiłki Sekretarza Generalnego (ONZ) i Turcji, ukoronowane porozumieniem zbożowym w Stambule 22 lipca. W pełni popieramy wszystkie inicjatywy łagodzące kryzys żywnościowy wynikający z rosyjskiej agresji. Ale jak możemy ufać w szczerość Rosji, która będąc stroną porozumienia, jednego dnia podpisuje je, a mniej niż 24 godziny później bombarduje miejsce, które miało być częścią tej umowy? – mówił Szczerski, nawiązując do sobotniego rosyjskiego ataku na port w Odessie.

Jak dodał, działania Rosji „wiele mówią o losach jakichkolwiek przyszłych porozumień pokojowych”. Zdaniem Szczerskiego, Rosja dąży do zastąpienia obecnego porządku międzynarodowego „ruskim mirem” – „modelem opartym o imperializm, kolonializm, anarchię, prawo siły i strefy wpływów”.

Barbarzyńska agresja Rosji


Dyplomata przypomniał niedawne słowa szefa polskiego MSZ Zbigniewa Raua, który zwrócił uwagę podczas konferencji w Hadze na zapisany w statucie Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości koncept „cywilizowanych narodów”.

– To było uważane za przestarzałą koncepcję, ale trwająca barbarzyńska agresja Rosji na Ukrainie zdaje się ją ożywić, a jednocześnie kwestionować, razem z prawami i wartościami, które od dawna uznawaliśmy za ugruntowane – powiedział. Jak dodał, ważne jest, by rosyjskie zbrodnie nie zostały pozostawione bezkarnie.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
– W imieniu Karty Narodów Zjednoczonych i porządku międzynarodowego opartego o zasady, wzywamy Rosję do natychmiastowego powstrzymania swojej zbrojnej agresji, wycofania swoich sił z całego terytorium Ukrainy i pełnego poszanowania integralności terytorialnej (...). Mówimy „nie” „ruskiemu mirowi” – powiedział.

Dyplomata zwrócił też uwagę na dotychczasowe wsparcie Polski dla Ukrainy, zwracając uwagę na pomoc ze strony obywateli i badania, według których 70 proc. Polaków zaangażowało się w taką pomoc w ciągu pierwszych trzech miesięcy wojny. – Według ostrożnych szacunków, moi rodacy wydali na ten cel ze swoich kieszeni blisko 2,2 mld dolarów – podkreślił.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej