RAPORT

Pogarda

Mordowanie i okaleczanie jeńców. Wychodzą na jaw zbrodnie Rosjan

Rosjanie systematycznie popełniają na Ukrainie zbrodnie wojenne (fot. Celestino Arce/NurPhoto via Getty Images)
Rosjanie systematycznie popełniają na Ukrainie zbrodnie wojenne (fot. Celestino Arce/NurPhoto via Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Rosjanie dokonują zbrodni wojennych na ukraińskich jeńcach. W internecie pojawiło się nagranie, na którym widać, jak rosyjscy żołnierze w sposób bestialski znęcają się nad ukraińskim wojskowym. Według strony ukraińskiej Rosjanie ostrzelali też obóz filtracyjny w którym znajdowali się ukraińscy jeńcy na terenie tak zwanej Donieckiej Republiki Ludowej, w wyniku czego zginęło ponad 50 ukraińskich żołnierzy.

Prokremlowski propagandysta o posłach Konfederacji: „To moi koledzy”

Jeden z posłów Konfederacji powołał zespół do powstrzymania rzekomej ukrainizacji Polski. Działania te wychwalał na antenie białoruskich reżimowych...

zobacz więcej

Czytaj więcej w raporcie: Wojna na Ukrainie

Jak informują ukraińskie media, wyjątkowo brutalne nagranie pojawiło się w rosyjskich źródłach propagandowych. Na filmie Rosjanie okaleczają ukraińskiego jeńca. Do zdarzenia odniósł się przedstawiciel biura ukraińskiego prezydenta Mychajło Podolak. Jak napisał, rosyjscy zbrodniarze wojenni będą zidentyfikowani i ukarani. Ukraińscy internauci zidentyfikowali już i opublikowali dane Rosjanina, który okaleczał ukraińskiego wojskowego.

Kolejną zbrodnią wojenną, zdaniem ukraińskiego szefa dyplomacji Dmytra Kułeby jest ostrzał obozu jenieckiego w Ołeniwce. Według dyplomaty Rosja za tę zbrodnię powinna być uznana za państwo terrorystyczne. Według ukraińskich wojskowych Rosjanie ostrzelali obóz, aby ukryć zbrodnie dokonywane na ukraińskich jeńcach i winę za ostrzał zrzucić na stronę ukraińską. W zniszczonym obozie jenieckim znajdowali się najprawdopodobniej żołnierze, którzy bronili zakładów Azowstal w Mariupolu.

Szef władz obwodowych w Mikołajowie Witalij Kim poinformował, że Rosjanie ostrzelali w piątek rano miasto przy użyciu pocisków kasetowych. Wciąż aktualizowane są informacje o ofiarach. Ostatnia, przekazana przez Biuro Prezydenta mówi o 5 zabitych i 15 rannych.

#wieszwiecejPolub nas


Zdaniem Kima okupanci zmienili taktykę i celują specjalnie w cywilów. Wieczorem, już w czasie godziny policyjnej, ostrzelali jedną z dzielnic miasta. Zniszczyli kilka budynków. – Tam nawet nie ma nic, co by świadczyło o obecności obiektów wojskowych – podreślił.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej