RAPORT

Pogarda

Tusk o reparacjach za zbrodnie niemieckie: Każdy by chciał [WIDEO]

Najnowsze

Popularne

Każdy by chciał, ja też, by Polska otrzymywała więcej pieniędzy z różnych tytułów – stwierdził Donald Tusk pytany o kwestie niemieckich reparacji wojennych za zniszczenia spowodowane napaścią na Polskę. Choć temat obecny jest w debacie publicznej od kilku lat, zdaniem lidera PO ostatnia wypowiedź Jarosława Kaczyńskiego właśnie na temat reparacji to... kampanijna wrzutka, a cała sprawa go „niepokoi”.

Polacy popierają reparacje za II wojnę światową? Sondaż

64 proc. badanych popiera wypłacenie Polsce przez Niemcy reparacji wojennych za II wojnę światową, zaś 16 proc. badanych jest przeciwnych...

zobacz więcej

Prezes Prawa i Sprawiedliwości we wspomnianym wywiadzie powiedział, że liczy na to, iż operacja dotycząca reparacji wojennych od Niemiec powinna przynieść rezultaty, choć zdaje sobie sprawę, że może to potrwać nawet całe pokolenie. Ale kiedyś trzeba zacząć, nie wolno z tego rezygnować – podkreślił prezes PiS. Powtórzył również, że raport dot. reparacji zostanie opublikowany po wakacjach.


O te słowa pytany był podczas konferencji prasowej w Olsztynku Donald Tusk.


Tusk chciałby pieniędzy, ale reparacje go niepokoją


– Każdy by chciał, ja też bym chciał, by Polska otrzymywała więcej pieniędzy z różnych tytułów. Kłopot polega na tym, że o reparacjach zawsze Kaczyński i jego współpracownicy mówią wtedy, gdy zbliża się kampania – powiedział lider PO.


Stwierdził przy tym, że jest „lekko zaniepokojony tą perspektywą”. 


– To znaczy, dziś wrzuca się temat reperacje wojenne dla Polski i w drugim zdaniu Kaczyński mówi, że to jest może sprawa przyszłego pokolenia. Szczerze powiedziawszy, zawracać dziś głowę Polakom, którzy liczą z dnia na dzień każdy pieniądz – gdy boimy się wszyscy, że niedługo nie będzie prądu w naszych miastach – a on opowiada jakieś takie opowieści mało realistyczne, że być może przyszłe pokolenia doczekają się tych reparacji – tłumaczył. – Tu trzeba tu i teraz podejmować decyzje, a nie opowiadać tego typu fantazje i dyrdymały – powiedział Tusk.

Przypomnijmy – raport dotyczący reparacji został przygotowany przez funkcjonujący w poprzedniej kadencji parlamentu – od września 2017 roku – Parlamentarny Zespół ds. Oszacowania Wysokości Odszkodowań Należnych Polsce od Niemiec za Szkody Wyrządzone w trakcie II Wojny Światowej. Zespół, którym kierował poseł PiS Arkadiusz Mularczyk, przygotowywał raport dotyczący strat Polski poniesionych w wyniku II wojny światowej i wysokości odszkodowania należnego dla Polski od Niemiec.


Strona polska od dłuższego czasu porusza te kwestię w rozmowach z Berlinem. Temat ten pojawił się także w czasie ostatniej wizyty lidera CDU Friedricha Merza w Warszawie na rozmowach z Jarosławem Kaczyńskim. 


Zobacz także: Przemowa Donalda Tuska z okazji rocznicy Powstania. Z kim według niego walczyła Warszawa?

teraz odtwarzane
Przemowa Donalda Tuska z okazji rocznicy Powstania. Z kim według niego walczyła Warszawa?

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej