RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Prototyp komputera Apple-1 należący do Steve'a Jobsa trafił na aukcję

W 1976 roku Jobs miał użyć tego prototypu do przedstawienia Apple-1 Paulowi Terrellowi (fot. www.rrauction.com)
W 1976 roku Jobs miał użyć tego prototypu do przedstawienia Apple-1 Paulowi Terrellowi (fot. www.rrauction.com)

Najnowsze

Popularne

Na aukcji znalazł się oryginalny prototyp komputera Apple-1, należący wcześniej do twórcy tej marki Steve'a Jobsa. Według specyfikacji podanej na stronie RR Auction podzespoły były „ręcznie lutowane” przez współzałożyciela przedsiębiorstwa informatycznego Apple Computer Steve'a „Woza” Wozniaka. Aukcja odbędzie się 18 sierpnia.

Ogromna kumulacja w loterii. Do wygrania ponad miliard dolarów

Aż 1,02 miliarda dolarów wyniesie pula głównej wygranej w najbliższym losowaniu loterii Mega Millions w USA – poinformowała agencja Associated...

zobacz więcej

W 1976 r. Jobs miał użyć tego prototypu do przedstawienia Apple-1 Paulowi Terrellowi, właścicielowi The Byte Shop w Mountain View w Kalifornii, jednego z pierwszych sklepów z komputerami osobistymi na świecie. 


Demonstracja zaowocowała pierwszym dużym zamówieniem dla Apple Computer, co zmieniło kurs firmy, która początkowo zamierzała produkować tanie zestawy typu „zrób to sam” (po 40 dol.). 


Stanęło na tym, że Terrel namówił Jobsa i Woza, by zmontowali porządny komputer osobisty, który miał być sprzedawany za 666,66 dol.

 


Brad Pitt kupił willę w miasteczku, którego burmistrzem był Clint Eastwood

W latach 80. o miasteczku Carmel-by-the-Sea, leżącym na południe od San Francisco, było głośno, bo jego burmistrzem został Clint Eastwood. Teraz...

zobacz więcej

„Największy zwrot akcji” 


Wozniak stwierdził później: „To był największy zwrot akcji w całej historii firmy. W kolejnych latach nie zdarzyło się już nic tak wielkiego i tak nieoczekiwanego”. 


Dla ścisłości ów prototyp komputera, przekazany przez Steve'a Jobsa obecnemu właścicielowi ok. 30 lat temu, to zaledwie płytka PCB (Printed Circuit Board, czyli płytka do montażu elementów elektronicznych) „Apple Computer A” z przylutowanymi do niej układami scalonymi i innymi podzespołami. 


Do tego złamana i niekompletna (brakuje wielu komponentów). Mimo to na stronie RR Auction znalazło się już 19 amatorów tego historycznego sprzętu, z których jeden zaoferował nieco ponad 407 tys. dol. (blisko 2 mln zł).


Aukcja ma zostać rozstrzygnięta 18 sierpnia. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej