RAPORT

Tusk kontra Tusk

Szczyt inflacji już był?

Spodziewamy się, że inflacja w lipcu wyniesie 15,1 proc. (fot. Shutterstock)
Spodziewamy się, że inflacja w lipcu wyniesie 15,1 proc. (fot. Shutterstock)

Spodziewamy się, że inflacja w lipcu wyniesie 15,1 proc., co oznacza, że szczyt wzrostu cen mieliśmy w czerwcu – wskazał ekspert Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE) Marcin Klucznik. Jego zdaniem niższy odczyt w lipcu to głównie efekt spadku cen paliw.

Co dalej ze stopami procentowymi? Ważne wieści dla kredytobiorców

Część ekspertów przewiduje, że Rada Polityki Pieniężnej we wrześniu nie podwyższy stóp procentowych. „Rynek oczekuje końca podwyżek” – podkreśla...

zobacz więcej

W piątek GUS ma opublikować szybki szacunek wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych w lipcu br. Inflacja w czerwcu wyniosła 15,5 proc., – o 0,1 proc. mniej niż szacowano. 


Jak prognozuje ekspert PIE, inflacja w lipcu spadnie do 15,1 proc., co oznacza, że szczyt wzrostu cen mieliśmy w czerwcu. 


W jego ocenie niższy odczyt w lipcu to przede wszystkim efekt spadku cen paliw. – Średnia cena benzyny Pb95 spadła z 7,81 zł/litr w czerwcu do 7,35 zł/litr w lipcu, a jeszcze mocniej spadły ceny oleju napędowego – wskazał. Dodał, że PIE oczekuje także niższego wzrostu cen żywności oraz inflacji bazowej.


– Głównym zagrożeniem jest obecnie wzrost cen energii – zaznaczył.

Kursy walut w czwartek 28 lipca. Złoty wobec euro, dolara i franka szwajcarskiego

W czwartek 28 lipca złoty umacnia się względem dolara, ale traci wobec innych głównych walut. Ile kosztuje dolar, euro czy frank szwajcarski?

zobacz więcej

Według Klucznika inflacja w sierpniu pozostanie na podobnym poziomie (ok. 15 proc.), natomiast wyraźnego i systematycznego spadku inflacji można oczekiwać dopiero jesienią. Będzie to – jak wskazał – skutek słabszej aktywności gospodarczej w Polsce oraz w strefie euro. 


 – Wskaźnik koniunktury gospodarczej w strefie euro spadł w lipcu z 104 do 99 pkt. – to najsłabszy wynik od lutego 2021 roku – powiedział. Dodał, że podobny pesymizm wskazują również polscy konsumenci. 


Jak podał Narodowy Bank Polski, w czerwcu br. inflacja po wyłączeniu cen żywności i energii wyniosła 9,1 proc. rdr wobec 8,5 proc. miesiąc wcześniej. W ujęciu m/m był to najwolniejszy wzrost inflacji bazowej od grudnia 2021 r. 

 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej