RAPORT

Pogarda

Zełeński z Bartłomiejem I o zbrodniach Rosjan. „Zniszczyli blisko 200 cerkwi”

Patriarcha Konstantynopola Bartłomiej I i prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski (fot. Burak Kara/Getty Images;  Alexey Furman/Getty Images)
Patriarcha Konstantynopola Bartłomiej I i prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski (fot. Burak Kara/Getty Images; Alexey Furman/Getty Images)

Najnowsze

Popularne

W Dniu Ukraińskiej Państwowości oraz Dniu Chrztu Rusi Kijowskiej-Ukrainy rozmawiałem z patriarchą Konstantynopola Bartłomiejem I i poinformowałem go, że rosyjskie wojska zniszczyły w naszym kraju blisko 200 cerkwi – napisał w czwartek na Twitterze ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski.

Bombardują świątynie. Dżaparowa: Rosyjskie orki nie mają moralności

Wiceminister spraw zagranicznych Ukrainy Emine Dżaparowa opublikowała w sieci zdjęcia dokumentujące zniszczenia w małej wsi w obwodzie...

zobacz więcej

Czytaj więcej w raporcie: Wojna na Ukrainie

„Podziękowałem (patriarsze) za modlitwy za Ukrainę oraz życzenia (naszego) zwycięstwa i pokoju. Przekazałem prawdę o strasznych zbrodniach najeźdźców” – dodała ukraińska głowa państwa.

Wcześniej w czwartek Zełenski podkreślił w przemówieniu opublikowanym w mediach społecznościowych, że choć historia państwa ukraińskiego liczy tysiąc lat, to dopiero w tym roku kraj po raz pierwszy oficjalnie świętuje dzień swej państwowości. Został on ustanowiony dekretem prezydenta z 24 sierpnia ubiegłego roku. Jest obchodzony 28 lipca, czyli w Dniu Chrztu Rusi Kijowskiej-Ukrainy.

Cerkiew Prawosławna Ukrainy

W grudniu 2018 roku powstała Cerkiew Prawosławna Ukrainy, utworzona w wyniku połączenia Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej Patriarchatu Kijowskiego i Ukraińskiej Autokefalicznej Cerkwi Prawosławnej, z których żadna nie była uznawana za kanoniczną. W styczniu 2019 roku patriarcha Bartłomiej I podpisał tomos (akt kanoniczny), nadający nowej strukturze wyznaniowej status autokefalii, czyli niezależności wobec innych wspólnot religijnych.

Zobacz także: Prezydent spotkał się z patriarchą Konstantynopola Bartłomiejem


27 maja br. sobór Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej Patriarchatu Moskiewskiego ogłosił „pełną samodzielność i niezależność” od Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej, a także potępił stanowisko jej zwierzchnika, moskiewskiego patriarchy Cyryla, w kwestii wojny na Ukrainie. Cyryl otwarcie popiera inwazję Kremla na sąsiedni kraj. Pojawiły się m.in. nagrania, na których hierarcha ofiarowuje ikonę dowódcy rosyjskiej Gwardii Narodowej generałowi Wiktorowi Zołotowowi i błogosławi działania rosyjskiej armii.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej