RAPORT

Pogarda

Morawiecki rozmawiał z szefem CDU. „Niemieckie dostawy wojskowe niewystarczające”

Najnowsze

Popularne

– Zagrożenia geopolityczne wobec wojny na Ukrainie, podejście do dalszej integracji europejskiej, energetyka i relacje gospodarcze oraz niedostateczne wsparcie sprzętowe Niemiec dla Ukrainy były tematami rozmowy premiera Mateusza Morawieckiego i szefa CDU Friedricha Merza – powiedział rzecznik rządu Piotr Müller.

Dziennikarz z Czech zrobił zakupy u siebie, w Polsce i Niemczech. Oto wyniki

Inflacja w Europie jest rekordowa. Wzrosty cen w poszczególnych krajach różnią się, ale praktycznie wszędzie notują skok niewidziany od lat....

zobacz więcej

Müller był pytany na czwartkowej konferencji prasowej o spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego z liderem niemieckiej CDU Friedrichem Merzem.

Lider chadeckiej partii CDU i szef frakcji parlamentarnej CDU/CSU w niemieckim parlamencie przebywa od środy w Polsce; w środę spotkał się m.in. z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim oraz prezydentem Warszawy Rafałem Trzaskowskim, w czwartek zaś z premierem Morawieckim. Złożył także wieńce przed Pomnikiem Powstania Warszawskiego i Pomnikiem Bohaterów Warszawskiego Getta.

Zobacz także ->  Politico o problemie narodowościowym w EBC. „Zdominowany przez Niemców”

– Pan premier spotkał się z przewodniczącym CDU Merzem. Jak wiemy, to jedna z najważniejszych partii politycznych w Niemczech, partia, która przez wiele lat rządziła, w związku z tym chcemy podtrzymywać te relacje dwustronne również na poziomie partyjnym. Główne tematy były oczywiście związane z ryzykami geopolitycznymi, z tym, co się dzieje na terenie Ukrainy - konfliktem zbrojnym wywołanym przez Rosję oraz konsekwencjami tego konfliktu – powiedział w czwartek Müller.

Jak doprecyzował, chodzi przede wszystkim o kwestie energetyki.

„Nie” dla federalizacji UE


Rzecznik rządu poinformował również, że podczas rozmów strona polska wyraziła sprzeciw wobec „niektórych pomysłów niemieckich w zakresie dalej idącej integracji europejskiej, rozumianej jako federalizacja”.

Lider niemieckiej opozycji krytykuje rząd za program wymiany czołgów

Lider chadeckiej partii CDU Friedrich Merz skrytykował niemiecki rząd za brak działań w sprawie programu Ringtausch zakładającego przekazywanie...

zobacz więcej

Oczywiście jesteśmy przeciwnikami tego, żeby Unia Europejska miała kształt federalny, więc tutaj też zostało wyrażone krytyczne stanowisko – zaznaczył.

Müller podkreślił, że rozmowy dotyczyły również coraz intensywniejszej współpracy gospodarczej między Polską a Niemcami.

– Na tym polu Polska i Niemcy od wielu lat zwiększają swoją współpracę, stosunki gospodarcze pod kątem środków, inwestycji, które są po obu stronach realizowane, są satysfakcjonujące; one są ważne dla naszej dwustronnej współpracy – powiedział.

Zobacz także ->  Niemiecki minister gospodarki o dostawach gazu: Sytuacja jest poważna

Dodał ponadto, że strona polska uważa, iż dostawy sprzętu wojskowego dla Ukrainy, ale również Polski w zamian za sprzęt przekazany Ukrainie są ze strony niemieckiej niesatysfakcjonujące.

– O tym premier też wprost powiedział: że liczymy na to, że w tym zakresie Niemcy poczynią dalej idące kroki, które były zresztą wcześniej zapowiedziane - chodzi tu o wypełnienie zapewnień, które były już składane – zaznaczył.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej