RAPORT

Pogarda

Zimna woda w basenach, mniej lodówek. Niemieckie miasta zaczynają oszczędzanie energii

Władze miejskie m.in. zrezygnowały z podgrzewania wody w basenach (fot. PAP/EPA/SASCHA STEINBACH)
Władze miejskie m.in. zrezygnowały z podgrzewania wody w basenach (fot. PAP/EPA/SASCHA STEINBACH)

Najnowsze

Popularne

Hanower to pierwsze duże miasto w Niemczech, które poważnie podeszło do apeli ministra gospodarki Roberta Habecka o oszczędzanie energii. Władze miejskie postanowiły m.in. zrezygnować z podgrzewania wody w basenach krytych i zewnętrznych, a w obiektach sportowych będzie można brać tylko zimne prysznice – pisze w czwartek portal dziennika „Bild”.

Media: Cena gazu w Belgii wzrosła o 285 proc. od ataku Rosji na Ukrainę

Belgijskie media poinformowały, że dziś cena wyniosła prawie 228 euro za megawatogodzinę. Wczoraj nieznacznie przekroczyła 200 euro.

zobacz więcej

Władze Hanoweru zadecydowały, że ratusz, muzea i zabytki nie będą już podświetlane nocą. Miasto chce w ten sposób ograniczyć zużycie energii o co najmniej 15 proc.

„Sytuacja jest nieprzewidywalna. Zależy nam na każdej kilowatogodzinie i zabezpieczeniu infrastruktury krytycznej” – wyjaśnia burmistrz Belit Onay.

Jednocześnie zapewnia, że z programu oszczędzania energii zwolnione są m.in. przedszkola, szkoły, domy opieki i szpitale.

Jak zapowiada Onay, zimą ogrzewanie w ratuszu także zostanie ograniczone. Sezon grzewczy w budynkach komunalnych rozpocznie się 1 października i będzie trwać do 31 marca, przy czym maksymalna temperatura wyniesie 20 stopni. W innych obiektach (np. magazyny, pomieszczenia techniczne, korytarze) będzie musiało wystarczyć 10–15 stopni.

Ceny energii szybują nie tylko w Polsce

Rachunki za prąd i gaz dramatycznie rosną w niemal całej Unii Europejskiej. Polska jest wciąż poniżej średniej, jednak wkrótce może się to zmienić...

zobacz więcej

W ratuszu do mycia rąk będzie tylko zimna woda. Nie będzie można też używać elektrycznych urządzeń przenośnych (klimatyzatory, grzejniki), zredukowana zostanie liczba drukarek i lodówek. „Kroki, które podejmujemy, dla nikogo nie są przyjemne, ale mam nadzieję, że mieszkańcy miasta pójdą w nasze ślady” – podsumował burmistrz.

„Bild” informuje, że planuje tak zrobić większość firm z Dolnej Saksonii – landu, w którym leży Hanower. Z badania Izby Przemysłowo–Handlowej wynika, że dwie trzecie z 500 ankietowanych firm zakłada oszczędzanie na gazie i elektryczności na poziomie 10 proc.

Także władze Monachium w Bawarii zaczynają wdrażanie programu oszczędnościowego. Jak informuje „Bild”, burmistrz Dieter Reiter zarządził surowe środki i już teraz w urzędach miejskich nie ma ciepłej wody. Zimą temperatura pomieszczeń biurowych ma wynosić maksymalnie 19 stopni, a nieużywane pomieszczenia w ogóle nie będą ogrzewane.

Kursy walut w czwartek 28 lipca. Złoty wobec euro, dolara i franka szwajcarskiego

W czwartek 28 lipca złoty umacnia się względem dolara, ale traci wobec innych głównych walut. Ile kosztuje dolar, euro czy frank szwajcarski?

zobacz więcej

Wyłączone zostanie podświetlenie budynków użyteczności publicznej, w tym ratusza; do tej pory światła były włączone do godz. 23. Fontanny miejskie będą wyłączane na noc. Ponadto wszystkie systemy grzewcze w budynkach komunalnych zostaną przejrzane pod kątem efektywności energetycznej.

Z kolei Norymberga na okres letni zamyka trzy z czterech krytych basenów.

„Kryzys energetyczny wywołany rosyjską wojną na Ukrainie wymaga znacznych działań oszczędnościowych. Musimy odpowiednio wcześnie przygotować się na ewentualne ograniczenia w dostawach gazu” – zapowiedział burmistrz miasta Marcus Koenig.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej